Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > (in Polish) Psychogerontologia > (in Polish) Psychogerontologia

(in Polish) Psychogerontologia (2-SP-PGE.2)

(in Polish: Psychogerontologia)
(in Polish) studia podyplomowe
(in Polish) niestacjonarne, (in Polish) roczne
Language: unknown

Informacje ogólne

 Problem szeroko rozumianego procesu starzenia się i problemów, jakie pojawiają się w tym okresie życia człowieka (w tym niepełnosprawność fizyczna i intelektualna). Studia podyplomowe mają szeroką ofertę tematów pogłębiających wiedzę osób zajmujących się na co dzień wsparciem osób starszych i ich rodzin w podnoszeniu jakości ich życia, w tym metody i techniki komunikacji, poradnictwa socjalnego, zastosowania przepisów prawa w celu prawidłowego funkcjonowania i korzystania z zasobów lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych z wykorzystaniem kapitału społecznego. ­­­Szczególnie dedykowane są dla osób pracujących z seniorami, w tym z pracownikami socjalnymi, opiekunami osób starszych, asystentami rodzin oraz członkami rodzin osób starszych chcącymi poprawić jakość życia seniora i swoich najbliższych.

Czego uczy się na studiach podyplomowych Psychogerontologia?

 W ramach studiów słuchacze zdobędą niezbędną wiedzę przydatną w pracy z osobami starszymi i z osobami z niepełnosprawnościami zarówno w obszarze sprawowania podstawowej opieki, jak i planowania i organizowania procesów ich aktywizacji. Słuchacze uzyskają wiedzę na temat prawidłowości rozwojowych okresu późnej dorosłości, kondycji fizyczneji psychicznej osób starszych oraz typowych dla tej grupy wiekowej problemów zdrowotnych, psychologicznych i społecznych. Ponadto zdobyta wiedza pozwoli im na prawidłowe korzystanie z prawnych aspektów opieki nad osobami starszymi, jakie oferują instytucje publiczne i niepubliczne, a także organizacje pozarządowe. Słuchacze poznają zasady prawidłowego żywienia i pielęgnacji osób starszych i z niepełnosprawnościami. Istotą przekazanych w trakcie studiów treści jest wyposażenie słuchacza w umiejętności prawidłowej komunikacji w triadzie senior – rodzina-społeczeństwo. Pozna on zasady i formy komunikacji z osobami starszymi, w tym również nawiązywania satysfakcjonującego kontaktu z seniorami, udzielania wsparcia emocjonalnego osobie starszej i jego rodzinie oraz ich prawnym opiekunom. W trakcie studiów zostanie przekazana również wiedza dotycząca diagnozowania potrzeb i problemów seniorów oraz planowania działań pomocowych, a także podnoszących jakość życia osób starszych,prowadzenia zajęć aktywizujących twórcze myślenie oraz rozwój poznawczy seniorów, a także zajęć wykorzystujących różne formy arteterapii. Słuchacze nabędą także podstawowe umiejętności niezbędne w trakcie pracy z seniorem i osobą z niepełnosprawnościami – zarówno w kontekście opieki, jak i ich aktywizacji. Do umiejętności tych należą między innymi: planowanie żywienia w okresie późnej dorosłości, wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, aktywizowanie potencjału poznawczego (wraz z umiejętnością diagnozowania zasobów pamięciowych), planowanie zajęć z arteterapii, planowanie aktywności fizycznej, społecznej i kulturalnej.

Co można robić po tych studiach podyplomowych?

 Zdobyta wiedza pozwoli im na prawidłowe korzystanie z prawnych aspektów opieki nad osobami starszymi, jakie oferują instytucje publiczne i niepubliczne, a także organizacje pozarządowe. Słuchacze poznają zasady prawidłowego żywienia i pielęgnacji osób starszych i z niepełnosprawnościami. Istotą przekazanych w trakcie studiów treści jest wyposażenie słuchacza w umiejętności prawidłowej komunikacji w triadzie senior - rodzina - społeczeństwo.

Dane adresowe komisji rekrutacyjnej

Wydział Nauk Społecznych

ul. Oleska 48, pokój 132

45-052 Opole

tel. 77 452 74 06

rkw@uni.opole.pl

tomasz.chojnowski@uni.opole.pl

Qualification awarded:

(in Polish) Certyfikat

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl