Conducted in
term:
2023/24-L
ECTS credits:
3
Language:
Polish
Organized by:
Institute of Pedagogical Sciences
Social projects 2.3.43.Z2.KRK-02PS
This course has not yet been described...
Field of study
(in Polish) Praca socjalna
Supplementary literature
(in Polish) Kantowicz E., Teoretyczny kontekst projektu socjalnego i próby jego zastosowań, „Praca Socjalna”, 2000, nr 4.
Kerzner H., Zarządzanie projektami, Gliwice 2005.
Mikina A., Zając B., Jak wdrażać metodę projektów?, Kraków 2004.
Niedźwiecka-Stopyra A., Projekt socjalny – odpowiedź na potrzeby klientów instytucji pomocy społecznej, „Problemy Społeczne” 2007 nr 6.
Niesporek A., Projekt socjalny, [w:] Praca socjalna wobec współczesnych problemów społecznych, S. Pawlas-Czyż (red.), Toruń 2007.
Szymanowska J. (red.), Ewaluacja w pracy socjalnej. Badania, kształcenie, praktyka, Kraków 2012.
Szymczak W (red.), Współczesne wyzwania i metody pracy socjalnej, Lublin 2009.
Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I., (red.), Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 3, Opole 2013.
Weissbrot-Koziarska A., Dąbrowska-Jabłońska I., (red.), Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 2, Opole 2013.
Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.), Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 1, Opole 2012.
Study level
(in Polish) Studia drugiego stopnia – magisterskie
Education profile
(in Polish) Ogólnoakademicki
Type of course
obligatory courses
The semester in which the subject is carried out
(in Polish) 2
Prerequisites
(in Polish) Projekt socjalny stał się współcześnie jedną z istotnych strategii osiągania zmiany społecznej w polu pracy socjalnej. W procesie profesjonalizacji wskazano precyzyjnie jego poszczególne etapy oraz kryteria ewaluacji nadając mu rangę jednej z kluczowych metod pacy socjalnej. Dla praktyków pracy socjalnej jest wręcz nieodłącznym instrumentem skutecznego działania. Współczesne systemy socjalne, coraz częściej obok twardych instrumentów, takich jak świadczenia materialne, sięgają do bogatego arsenału metod i form pracy socjalnej czyniąc to zwykle w formach konkursowych, oczekując że profesjonalnie przygotowani pracownicy socjalni potrafią organizować swoje działania w ramach spójnych projektów socjalnych. Projekt socjalny jest też bardzo skutecznym instrumentem innowacyjności. W jego ramach w instytucjach i organizacjach zadaniowo tworzone są nowe struktury, pojawiają się innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów- jest to więc znakomite narzędzie rozwoju całej profesji. Jednocześnie stanowi ważny element poznania, wykorzystywany jest w strategii tzw. badania w/poprzez działaniu/działanie. Zawierając niezbędny komponent diagnostyczny przyczynia się do rozumienia czynników wywołujących sytuacje problemowe dotykające jednostki, grupy i środowiska w całym systemowym związku elementów bio- socjo – kulturowych. Na bazie rozumienia istoty zagrożeń kształtuje się u studenta twórcza i innowacyjną postawa do dokonywania zmian. Celem przedmiotu jest kształtowanie i pogłębia umiejętności konieczne dla skutecznego działania zespołowego z wykorzystaniem metody projektów oraz dla wydobywania w tym działaniu zasobów indywidualnych, zespołowych i tkwiących w środowisku. Celem jest także pogłębienie badawczym kompetencji studenta poprzez refleksje nad realizowanym działaniem w konkretnych warunkach środowiska.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: