Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Chemistry > (in Polish) Chemia biologiczna

(in Polish) Chemia biologiczna (7-KRK-CHBIO-D3)

(in Polish: Chemia biologiczna)
bachelor's degree studies
full time, 3 years
Language: Polish

Wydział Chemii powstał w wyniku podziału Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii 1 września 2008 roku.
Ma jednak o wiele dłuższą, bo ponad 50-letnią tradycję: http://wch.uni.opole.pl/historia-wydzialu/

Wydział posiada prawa nadawania stopnia naukowego doktora chemii oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie chemia.

Przyjęcia na studia odbywać się będą na kierunek chemia, z tym że ze względu na różnice w programach specjalności, kandydaci będą musieli od razu zdeklarować swoje preferencje co do wyboru specjalności (z ewentualnym podaniem alternatywnych). Ostateczny wybór specjalności (lub jej zmiana) może jeszcze nastąpić ewentualnie z początkiem pierwszego semestru.

  
Czego uczy się na chemii?

Na 3-letnich studiach I stopnia oferujemy dwie specjalności:

  • Chemia biologiczna – sylwetka absolwenta. Absolwent tej specjalności uzyska wiedzę z zakresu chemii, opartą na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych, podstawową wiedzę z biologii. Wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne potrafi wykorzystywać w zakresie syntezy, charakteryzowania i analizy związków chemicznych, bezpiecznego ich stosowania oraz do interpretacji zjawisk przyrodniczych. Zna język obcy na poziomie B2 oraz potrafi posługiwać się specjalistycznym słownictwem angielskim z zakresu chemii. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy w administracji, laboratoriach chemicznych, laboratoriach analitycznych pracujących na rzecz rolnictwa i ochrony środowiska, firmach farmaceutycznych itp. Ma wpojone zasady ustawicznego kształcenia i jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.
  • Chemia nowoczesnych materiałów (inżynierska 3,5) – sylwetka absolwenta. Absolwent uzyska podstawową wiedzę w zasadniczych dziedzinach chemii, jak również niezbędne podstawy matematyki, fizyki i biochemii w zakresie odpowiadającym edukacji na poziomie akademickim. Absolwent zdobędzie wiedzę, która pozwoli na prawidłowe zrozumienie procesów chemicznych zachodzących w przyrodzie tak, aby w pracy zawodowej kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do sposobu wytwarzania wyrobów (ze szczególnym uwzględnieniem syntezy chemicznej), metod i technik charakteryzowania powstających produktów oraz bezpiecznego ich stosowania i postępowania z odpadami. Absolwent nabędzie umiejętność komunikowania się w języku angielskim, w zakresie podstawowym, w mowie i piśmie, na poziomie biegłości B2, a także posługiwania się językiem specjalistycznym w zakresie chemii. Uzyska również ogólne umiejętności w zakresie technologii informacyjnej, zdobyte w dziedzinie chemii, a stosowane także w innych dziedzinach, związanych użyciem programów komputerowych. Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do pracy w przemyśle chemicznym, w laboratoriach chemicznych, zakładach przetwórczych i usługowych, zajmujących się otrzymywaniem, przetwarzaniem oraz utylizacją materiałów, w szczególności tworzyw sztucznych. Uzyskana wiedza, umiejętności i kompetencje umożliwią absolwentowi lepsze dopasowanie się do rynku pracy, jak również będą stanowiły bodziec to zwiększenia własnej przedsiębiorczości, w tym utworzenia własnej firmy operującej na rynku nowoczesnych materiałów. Absolwent będzie mógł również rozpocząć pracę w laboratoriach przemysłowych badawczych i badawczo-rozwojowych. Ma wpojone zasady ustawicznego kształcenia i jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

Działalność studencka

IPS
Dla studentów wykazujących szczególne predyspozycje do pracy naukowej Wydział zapewnia możliwość studiowania według Indywidualnego Planu Studiów i Programów Nauczania (IPS).

Program MOST
W ramach programu MOST studenci mogą studiować przez jeden semestr na innym uniwersytecie w kraju.

Program Erasmus
Dla najlepszych studentów istnieje możliwość studiowania przez jeden lub dwa semestry na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus. Wydział Chemii ma podpisane umowy z kilkoma uniwersytetami w Europie (Lund, Wiedeń, Girona, Dijon, Ferrara, Lecce, Sint-Lieven, Mainz). W ostatnich latach, w każdym roku akademickim z tej formy studiów korzysta kilku studentów.

Stypendia Ministra
Studenci chemii mają możliwość uzyskania stypendium naukowego (za wysoką średnią ocen) lub stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia badawcze oraz duże zaangażowanie w działalność organizacyjną i społeczną). Studenci chemii prawie co roku uzyskują stypendia Ministra.

Koło Naukowe
Studenci chemii biorą aktywny udział w pracach Koła Naukowego Chemików „Koronan”. Przynajmniej dwa razy w roku uczestniczą w Szkołach Chemii i Letnich Warsztatach Chemicznych. KNCh bierze czynny udział w corocznych Festiwalach Nauki, cyklicznych pokazach dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Organizują również szereg imprez społeczno-kulturalnych. 

Praca Naukowa
Studenci uczestniczą w pracach badawczych jednostek Wydziału. Co roku są też współautorami kilku publikacji i komunikatów konferencyjnych.

Co można robić po tych studiach?

Praca w laboratoriach chemicznych zakładów, placówek naukowych i badawczo-rozwojowych, biologiczno-rolniczych, ochrony środowiska, badania materiałów. Nasi absolwenci pracują w tych jednostkach zarówno w kraju jak i w krajach UE.

Dlaczego warto studiować Chemię na UO?

Wydział cieszy się uznaniem w środowisku naukowym w kraju i za granicą. Pracownicy naukowi Wydziału pracują w zespołach ekspertów UE opiniujących projekty naukowo-badawcze realizowane w Europie, realizują wiele grantów i prac zleconych z przemysłu oraz pełnią funkcje w towarzystwach naukowych i komitetach redakcyjnych czasopism krajowych i zagranicznych.

Mocną stroną wydziału jest możliwość prowadzenia badań w dobrze wyposażonych laboratoriach z wykorzystaniem unikalnej w skali regionu aparaturze. Często są to badania o charakterze międzynarodowym. Wyrazem ich wysokiego poziomu są publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych oraz liczne zaproszenia na konferencje i wykłady kierowane do pracowników Wydziału.

Wydział jest otwarty na studentów i badaczy z zagranicy. Studenci korzystają także z możliwości wymiany z innymi uczelniami w kraju i za granicą w ramach programów MOST i ERASMUS. W porównaniu z dużymi ośrodkami akademickimi, łatwiej jest się do takich programów zakwalifikować.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów I stopnia na kierunku chemia może kontynuować naukę na następujących kierunkach studiów II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim:Chemia,BiotechologiaiOchrona środowiska.

Qualification awarded:

(in Polish) Licencjat z chemii

Access to further studies:

Undergraduates may apply for admission to full-time second-cycle studies

Professional status:

Graduates are expected to show knowledge of chemistry based on mathematics and natural sciences, as well as basic knowledge of biology. They are expected to use theoretical knowledge and practical skills in synthesizing, characterizing and analyzing chemical compounds, their safe storage and interpreting natural phenomena. They are expected to know English at B2 level and to use chemical terminology in that language. They are prepared for work in public administration, chemical laboratories, analytic laboratories that support agriculture and environmental protection, pharmaceutical companies, etc. They are trained to apply the rules of permanent education and to take up second-cycle studies.

Teaching standards

Learning outcomes for the course chemistry approved pursuant to the Resolution 147/2008-2012 of the UO Senate on 26.04.2012. Programme of studies as defined by the Resolution number 32 (protocol) of the Faculty Board of Chemistry on 12.04.2012.

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl