Uniwersytet Opolski - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Environmental Protection > Environmental protection

Environmental protection (6-KRK-OS-D35)

(in Polish: Ochrona Środowiska)
engineering study
day courses, 3,5 years
Language: Polish

Informacje ogólne

Studia na kierunku Ochrona Środowiska I stopnia trwają 3,5 roku

(7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.

Ochrona  Środowiska to studia interdyscyplinarne, dzięki którym zdobywa się wiedzę o środowisku, niezbędną do odpowiedzialnego i prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Program edukacji zawiera zarówno sposoby oceny i ograniczania presji wywoływanej na środowisko przyrodnicze, jak też podstawowe technologie stosowane w ochronie środowiska. Tytuł zawodowy inżyniera otrzymywany przez absolwenta świadczy o nabyciu wiedzy i umiejętności (w tym kompetencji inżynierskich), pozwalających rozwiązywać problemy związane m.in. z projektowaniem rekultywacji i zagospodarowania terenów zdegradowanych, z planowaniem i kontrolą procesów technologicznych, nadzorem i eksploatacją urządzeń i instalacji do oczyszczania wody i ścieków oraz unieszkodliwiania i zagospodarowywania różnorodnych odpadów.
 W czasie studiów student musi zaliczyć wszystkie przedmioty standardu (tj. kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i kierunkowe). Od drugiego semestru student dodatkowo dokonuje wyboru przedmiotów z oferty kursów stałych i zmiennych, które poszerzają zakres zdobywanej wiedzy kierunkowej. Od piątego semestru program studiów zapewnia możliwość wyboru specjalizacji (ścieżek kształcenia). Na kierunku Ochrona Środowiska prowadzone są następujące pracownie specjalizacyjne:

  • Gleboznawstwo i Ochrona Gleb
  • Gospodarka Odpadami i Ściekami
  • Monitoring i Zarządzanie Środowiskiem
  • Zagospodarowanie Przestrzenne

Czego się uczy na ochronie środowiska?

Studenci zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, biologicznych, chemicznych, technicznych oraz kierunkową w dyscyplinach: w porównaniu do studiów licencjackich poszerzona jest ona o podstawowe zagadnienia technologiczne istotne dla ochrony środowiska i procesów przyjaznych środowisku, m.in. w ramach przedmiotów technologie w ochronie środowiska (w tym technologie w gospodarce odpadami i wodno-ściekowej), inżynieria procesowa, techniki odnowy środowiska, technologie bioenergetyczne.

W trakcie studiów jest wiele zajęć terenowych, poszerzających wiedzę teoretyczną o praktyczną.  Studenci mają także możliwość studiowania w innych ośrodkach naukowych krajowych i europejskich, np. w ramach programu MOST czy Erasmus.

Co można robić po tych studiach?

Po ukończeniu studiów inżynierskich absolwent może być zatrudniony w: 

  • wydziałach ochrony środowiska na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej;
  • placówkach kontrolno-pomiarowych (np. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, Stacja Chemiczno-Rolnicza);
  • służbach ochrony środowiska i jednostkach nadzorujących obiekty ochrony przyrody (Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, parki narodowe i krajobrazowe);
  • jednostkach naukowo-badawczych i wdrożeniowych związanych bezpośrednio i pośrednio z ochroną środowiska, w tym w laboratoriach biologicznych, wodno-ściekowych, odpadowych itp.;
  • zakładach przemysłowych jako specjalista do spraw ochrony środowiska;
  • zespołach specjalistów realizujących projekty i przygotowujących opracowania z zakresu ochrony środowiska.

     Co wyróżnia ochronę środowiska na UO?

Jeśli chcesz umieć i wiedzieć jak:

  • realizować zasady zrównoważonego rozwoju;
  • monitorować i określać uciążliwość zakładów przemysłowych dla środowiska, w tym dla jakości atmosfery, wód, gleb i organizmów żywych;
  • racjonalnie gospodarować odpadami i zapobiegać nadmiernemu ich powstawaniu;
  • gospodarować zasobami wodnymi i badać zjawiska związane z jej występowaniem w przyrodzie;
  • przeprowadzać rekultywację terenów przekształconych w wyniku działalności człowieka;
  • oceniać wiek i stan zdrowotny drzew oraz atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną krajobrazów;
  • prowadzić analizę ekotoksykologiczną wybranych komponentów środowiska;
  • przygotowywać opracowania środowiskowe;
  • chronić przyrodę i jej zasoby;  

to wybierz studia na kierunku Ochrona Środowiska, gdzie poza wykładami, konwersatoriami i ćwiczeniami laboratoryjnymi wiele zajęć odbywa się w terenie.

Możliwość kontynuowania nauki na II. stopniu

Absolwent studiów I stopnia na kierunku ochrona środowiska może kontynuować naukę na kierunku ochrona środowiska II stopnia.O przyjęcia na kierunek ochrona środowiska studia II stopnia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunków: ochrona środowiska, chemia, farmacja, inżynieria środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technologia chemiczna, biologia, biotechnologia.

Dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnosciami 

Kierunek w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz niepełnosprawnościami. Zajęcia nie wymagają od uczestnika długotrwałego wysiłku fizycznego. Nie wiążą się one z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiska, takich jak: np. jaskinie, góry, lasy, głębokie wykopy, itp. Na wybranym kierunku nie przewiduje się licznych oraz długotrwałych wyjazdów poza obręb uczelni. Aby dotrzeć do sal laboratoryjnych oraz wykładowych nie ma konieczności pokonywania schodów. W każdym budynku jest winda, która dociera na wszystkie poziomy. Na piętrach CB umieszczone są powiększone łazienki dla osób z niepełnosprawnością, z dzwonkiem pozwalającym na wezwanie pomocy. 
Podczas zajęć używa się odczynników chemicznych, materiału biologicznego oraz urządzeń właściwych dla danego przedmiotu, zgodnych z tematyką prowadzonych ćwiczeń. 

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Ochrona Środowiska można uzyskać w pokoju nr 311, 217, 2.28

 w budynkach Collegium Biotechnologicum i Rolnik

 ul. Kardynała B. Kominka 6a i 6

 45-032 Opole

 tel. (77) 401 60 47, (77) 401 60 50, (77)401 60 80

 e-mail:

monika.janowska@uni.opole.p

sobieslawa.rozycka@uni.opole.pl

apospieszynska@uni.opole.pl

Więcej informacji:

https://uni.opole.pl/page/4791/studia-2022-2023

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 

Qualification awarded:

(in Polish) Inżynier ochrony środowiska

Access to further studies:

Undergraduates may apply for admission to full-time second-cycle studies

Professional status:

The graduate of the Environmental Protection major is theoretically and largely, in practice, prepared to work in plants of waste management, sewage treatment, reclamation of lands; in microbiological, biological, biotechnology and agricultural laboratories; in local government units (environmental protection papers), inspectorates for environmental protection, sanitary inspectorates, chemical-agricultural stations, as well as in science-research and implementation units, directly or indirectly related to environmental protection.

Learning outcomes

The student should complete the entire curriculum (in accordance with the guidelines of the Polish Qualifications Framework for Higher Education) for the Environmental Protection major of the first degree studies, which means that the student has to pass all the subjects of the programme of studies, including 4-week professional practice (The programme of studies was adopted on 16 May 2013 at the meeting of the Council of the Faculty of Natural Sciences and Technology), and achieve all the educational results approved by the Senate of Opole University (Resolution No. 29/2012-2016 of the Senate of Opole University of 29 May 2013).

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://rekrutacja.uni.opole.pl