Nauki pomocnicze historii 02.02-NPH
Celem omawianych zajęć jest przede wszystkim analiza podstawowych zagadnień dotyczących sfragistyki, czyli nauka o pieczęciach ich znaczeniu i funkcjonowaniu na przestrzeni dziejów. Tu ważnym elementem będzie problematyka pieczęci państwowych i kościelnych wraz z ewolucją ich wyobrażenia. Kolejną częścią składową jest metrologia - nauka o miarach i wagach stosowanych na ziemiach polskich w XVI-XVIII stuleciu ze szczególnym uwzględnieniem prób ujednolicenia tego systemu oraz przeprowadzonych reform. Kolejna kwestią poruszaną na zajęciach będzie problematyka związana z funkcjonowaniem kancelarii na terenie Rzeczypospolitej, zarówno państwowych (królewskich, książęcych) jak i prywatnych czy urzędniczych (np. hetmańskich i podskarbińskich) Ważnym zagadnieniem będzie numizmatyka i systemy pieniężne w Polsce i Europie na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu groszowego i złotowego. Natomiast z europejskich ważna będzie analiza systemu funta i marki.
Tematy zajęć:
1. Sfragistyka – wprowadzenie
2. Sfragistyka królewska i książęca.
3. Sfragistyka kościelna (biskupa i klasztorna).
4. Sfragistyka miejska.
5. Kancelaria królewska – państwowa.
6. Kancelaria książęca
7. Kancelaria miejska
8. Kancelarie prywatne – urzędnicze
9. Numizmatyka - wprowadzenie.
10. Polskie monety i systemy pieniężne w średniowieczu (system groszowy).
11. Monety nowożytne - barkowe (system złotowy).
12. Metrologia – systemy miar i wag w Polsce od średniowiecza po czasy najnowsze.
13. Metrologia – reformy systemu mierniczego w Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku.
Literatura uzupełniająca
Efekty kształcenia
Wiedza - Ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu nauk historycznych oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej (K_W01/P6S_WG); Posiada ogólną wiedzę o wybranych okresach przeszłości człowiek (K_W05/P6S_WG); Wie, że badania i debata historyczna są procesem, który niesie ze sobą nieustanne zmiany i rozwój poglądów (K_W11/P6S_WG/K.
Umiejętności - Potrafi wyszukiwać, analizować, selekcjonować, oceniać oraz użytkować informacje i dane z wykorzystaniem różnych źródeł i metod (K_U01/P6S_UW); Potrafi dokonać krytycznej analizy różnego rodzaju obszarów wiedzy i informacji oraz ocenić ich rolę społeczną i kulturową (K_U08/P6S_UW); Posiada umiejętność publicznej prezentacji wyników analizy badań z zakresu historii, archeologii, historii sztuki, archiwistyki (K_U02 /P6S_UW/UK).
Kompetencje społeczne - Rozumie konieczność i odczuwa potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju kulturalnego (K_K02/P6S_KO); Uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym w różnych jego formach (K_K03/P6S_KR); Docenia i szanuje tradycję i dziedzictwo kulturowe ludzkości i ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy, Polski i swojego regionu (K_K07/P6S_KO).
Kryteria oceniania
Ustalenie oceny zaliczeniowej na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru: aktywność na zajęciach dydaktycznych, praca zaliczeniowa: prezentacja multimedialna lub referat lub esej, obecność na zajęciach.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
J. Szamański, Nauki pomocnicze historii, różne wydania; J. Arentowicz, Miary polskie, Warszawa 1972; A. Gilewicz, Zestawienie miar i wag używanych na ziemiach polskich, w: Historia Polski, t. 2, cz.4, Warszawa 1960; P. Gołdyn, Symbolika religijna i kościelna w herbach miast polskich do końca XX wieku, 2008; M. Gumowski, Herby miast polskich, Warszawa 1960; M. Haising, Śląski rodowód piastowskiego godła Polski, Wrocław 1993; T. Kałkowski, Tysiąc lat monety polskiej, Warszawa 1981; W. Kula, Miary i ludzie, kilka wydań do wyboru; Z. Piech, Monety, pieczęcie i herby w systemie symboli władzy Jagiel-lonów, Warszawa 2003; E. Rimša, Pieczęcie miast Wielkiego Księstwa Litewskiego, Warszawa 2007; H. Seroka, Herby miast małopolskich do końca XVIII wieku, Warszawa 2002; J. Stosik J., Małopolscy miernicy w XVI-XVII wieku, w: Społeczeństwo staropolskie. Studia i szkice, t. IV, pod red A. Wyczańskiego, Warszawa 1979; J. A. Szwagrzyk: Pieniądz na ziemiach Polskich X–XX w., Wrocław 1973; Z. Żabiński, Systemy pieniężne na ziemiach polski, Wrocław 1981.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: