Malarstwo 5 0202.8-KMA5
Realizacja samodzielnych prac malarskich dających możliwość wyboru tematów i technik oraz stawiania sobie zadań o różnym poziomie trudności.Analiza problematyki związanej z zagadnieniami koloru, waloru, materii malarskiej, światłocienia, modelunku, faktury, struktury, rytmu, harmonii, kompozycji, perspektywy, przestrzeni malarskiej.Praca w plenerze, udział w wystawach studenckich i wydarzeniach artystycznych.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Realizowany w terenie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student posiada wiedzę na temat technik malarskich. Poszerzył równieź swoją wiedzę z zakresu historii malarstwa i sztuki współczesnej. Rozumie zasadę obserwacji natury jako bazy wielorakich zdarzeń artystycznych. Rozwinął posiadaną wiedzę z zakresu kompozycji, perspektywy i anatomii na płaszczyźnie układów malarskich. Pogłębił wiedzę z zakresu percepcji widzenia wartości barwnych i zasadach budowania obrazu kolorem. Poznał specjalistyczny język z zakresu malarstwa i sztuk pięknych.
UMIEJĘTNOŚCI
Student pogłębił swoje umiejętności warsztatowe z zakresu malarstwa i potrafi się nimi posługiwać. Umie, w sposób efektywny, posługiwać się wiedzą, wyobraźnią, intuicją, emocjonalnością, zdolnością twórczego, elastycznego myślenia i twórczej pracy. Potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy malarskie na płaszczyźnie obrazu. Student umie budować formy malarskie adekwatne do podejmowanych treści. Potrafi posłużyć się szkicem koncepcyjnym. Posługuje się językiem i nazewnictwem z zakresu malarstwa i sztuk pięknych.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student rozumie potrzebę dialogu, rolę dyskusji i wymiany doświadczeń w procesie kreacji artystycznej. Studenci rozwijając swoją osobowość artystyczną poszukując własnej indywidualnej wypowiedzi.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Formy zaliczenia - końcowy przegląd prac zrealizowanych w semestrze
Procentowy udział każdego warunku zaliczenia w końcowej ocenie:
70% - aktywność w trakcie zajęć i realizacja pracy semestralnej
30% - realizacja zadań domowych
Podstawowym kryterium oceny jest systematyczna praca i aktywność studenta, oryginalność koncepcji.
Zaliczenie ma formę otwartego przeglądu prac.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Władysław Tatarkiewicz – Dzieje sześciu pojęć
Etos nowej sztuki – J. Brach-Czaina
Szczeliny istnienia – J. Brach-Czaina
Antropologia obrazu – H. Belting
Czasopisma polskie i zagraniczne na temat sztuki współczesnej, katalogi, czasopisma, filmy, strony internetowe
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: