Superwizja w pracy socjalnej 2.3.04.KRK-06SPS
Pojęcie superwizji jej cele i miejsce w pracy socjalnej. Rodzaje i funkcje superwizji. Grupy, zespoły i ich zasoby. Teoria „learning organization”. Dziesięć Najważniejszych celów superwizji (wg. Hawkins i Shohet). Umiejętności społeczne. Pułapki superwizji pracy socjalnej. Gry superwizyjne. Etyka w superwizji. Systemy superwizji: pozakierowniczy, konsultacyjny, profesjonalista z zewnątrz. Kontakt superwizyjny, kontrakt superwizyjny, kontakt terapeutyczny; odkrywanie w sobie i otoczeniu nowych zasobów, sprzyjających rozwojowi pracy socjalnej. Dokumenty superwizji, przykłady polskie i USA (Stan Alabama).
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W03 - Posiada wiedzę o kluczowych problemach i kwestiach społecznych w perspektywie interdyscyplinarnej.
K_W07 - Zna w zakresie podstawowym wybrane teorie w obszarze nauk społecznych i humanistycznych, a także z innych dziedzin stanowiące teoretyczne podstawy pracy socjalnej.
Umiejętności
K_U06 - Posiada rozwinięte umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej.
K_U07 - Potrafi opracowywać i wdrażać sposoby interwencji socjalnej z wykorzystaniem instrumentów formalnych (prawnych, instytucjonalnych), jak i metodycznych opartych o metody, techniki i formy pracy socjalnej.
Kompetencje społeczne
K_K01 - Jest przekonany o tym, że profesjonalizm wymaga ciągłego doskonalenia zdobytej wiedzy i umiejętności, a edukacja przez całe życie jest elementem współczesnego modelu rozwoju osobistego.
K_K05 - Właściwie identyfikuje i rozstrzyga dyle-maty etyczne, a także związane z pełnioną rolą instytucjonalną czy relacją do klienta, odnoszące się do realnych warunków ekonomicznych, społecznych, politycznych związanych z wykonywaniem zawodu pracownika socjalnego.
K_K09 - Potrafi krytycznie oceniać swoje możliwości i korzystając z posiadanych zasobów planować rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
K_K10 - W działaniu społecznym wyraża gotowość do poszukiwania twórczych i odważnych rozwiązań. Jest ambitny i przekonany o tym, że praca socjalna może być istotnym element rozwoju społeczności, jeżeli uprawiana jest w sposób pozbawiony rutyny, innowacyjny i kreatywny.
Kryteria oceniania
Wykład: egzamin (100% egzamin ustny)
Ćwiczenia: zaliczenie z oceną
Literatura
Armstrong M., Zarządzanie zasobami ludzkimi, Kraków 2005.
Austin M. J., Hopkins K. M., Supervision as collaboration in the human service. Building lerning culture, Thousand Oaks 2004.
Brenk M., Praca socjalna w pedagogice społecznej Heleny Radlińskiej. Zarys tematu. W: W. Jamrożyk, K. Ratajczak, D. Żołądź-Strzelczyk (red.), Ad novum fructum, Poznań 2007.
Davys A., Beddoe L., Best practice in professional supervision. A guide for the helping professions, London–Philadelphia 2010.
Ferreira M., Grewiński M., Reis-Jorge J., Superwizja jako instrument rozwoju zawodowego
w służbach społecznych, Warszawa 2014.
Grewiński M., Skrzypczyk B. (red.), Superwizja pracy socjalnej, Warszawa 2014.
Hawkins P., Shohet R., Supervision in the helping professions, Philadelphia 2006.
Kadushin A., Harkness D., Supervision in social work, New York 2002.
Kaźmierczak T., Bąbska B., Popłońska-Kowalska M., Rymsza M., Środowiskowe role za-wodowe pracownika socjalnego: animator lokalny, organizator sieci, lokalny polityk: raport dotyczący nowych ról zawodowych pracownika socjalnego, Warszawa 2013.
Krzyszkowski J., Elementy organizacji i zarządzania w pomocy społecznej, Częstochowa 2010.
Łuczyńska M., Olech A., Wprowadzenie do superwizji pracy socjalnej, Warszawa 2013.
Mańkowska B., Superwizja. Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym i utratą zdrowia, Warszawa 2020.
Ming-sum Tsui, Supervision context and concepts, London 2004.
Szmagalski J., Stres i wypalenie zawodowe pracowników socjalnych, Warszawa 2009.
Szmagalski J. (red.), Superwizja pracy socjalnej: zastosowania i dylematy, Warszawa 2005.
Włoch A., Krzyszkowski J., Sosnowski M., Domaradzki P., Superwizja pracy socjalnej dla praktyków, łódź 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: