Socjologia rodziny 2.3.04.Z.KRK-04SR
Rodzina – zmiany we współczesnym definiowaniu. Znaczenie rodziny, genów i kultury w kształtowaniu jednostki. Socjologiczne aspekty funkcjonowania rodziny. Cykl życia rodziny i jego charakterystyka. Style życia we współczesnej rodzinie. Rozpad rodziny. Rozwód i jego konsekwencje.
Historia rozwoju i przemian funkcjonowania rodziny. Kryzys rodziny i sposoby jego interpretacji. Nowe ojcostwo i nowe macierzyństwo. Alternatywne modele rodziny. Współczesne zagrożenia w funkcjonowaniu rodziny i możliwości ich przezwyciężania. Aktualne tendencje w polityce prorodzinnej – założenia a rzeczywistość.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Profil kształcenia
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
K_W03 - Posiada wiedzę o kluczowych problemach i kwestiach społecznych w perspektywie interdyscyplinarnej.
K_W07 - Zna w zakresie podstawowym wybrane teorie w obszarze nauk społecznych i humanistycznych, a także z innych dziedzin stanowiące teoretyczne podstawy pracy socjalnej.
K_W09 - Posiada ogólną wiedzę o rodzajach więzi w relacjach między osobami i grupami na gruncie nauk podstawowych, stanowiących podstawę tworzenia warunków dla pożądanej zmiany społecznej.
Umiejętności
K_U03 - Potrafi w podstawowym zakresie dokonać diagnozy sytuacji, zjawiska i procesy będące przedmiotem zainteresowania pracy socjalnej w wymiarze indywidualnym, grupowym i w szerszych układach społecznych.
K_U04 - Odwołując się do posiadanej wiedzy, wyników badań oraz analizy sytuacji z wykorzystaniem instrumentów specyficznych dla pracy socjalnej potrafi trafnie prognozować zagrożenia dotyczące sytuacji osób, rodzin, jak i w szerszych układach społecznych.
Kompetencje społeczne
K_K08 - Promuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, odpowiedzialności między członkami społeczeństwa, idee współpracy i zaangażowania obywateli na rzecz przekształcania środowiska życia w wymiarze regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Kryteria oceniania
Wykład: zaliczenie
Ćwiczenia: zaliczenie z oceną
Literatura
Brągiel J., Górnicka B., Rodzicielstwo w kontekście współczesnych przemian społecznych, Opole 2012.
Brągiel J., Górnicka B., Rodzicielstwo w sytuacji dezorganizacji rodziny i możliwości wspomagania rodziców, Opole 2014.
Jeziorański M., Opozda D., Rynio A., Rodzina przestrzenią rozwoju osoby: perspektywa pedagogiczna, Wyd. KUL, Lublin 2012.
Kwak A., Rodzina w dobie przemian. Małżeństwo i kohabitacja, Warszawa 2005.
Szlendak T., Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie, Warszawa 2012.
Tyszka Z., Socjologia rodziny, Warszawa 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: