Ochrona jednostki i rodziny w systemie pomocy społeczenej 2.3.43.Z2.KRK-03OJR
Przedmiot koncentruje się na zagadnieniach ochrony praw jednostki i rodziny w systemie pomocy społecznej. Problematykę wsparcia społecznego przedstawia się tu w perspektywie szerszej kategorii, jaką są prawa człowieka. Z jednej strony w ramach przedmiotu omawia się konkretne instrumenty jakimi dysponuje pomoc społeczna jako instytucjonalna reakcja na deprywację, z odwołaniem się do socjalnych praw człowieka, z drugiej zaś, wyposaża się studenta w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne do tego, by każda udzielna pomoc i jej procedury nie naruszały podstawowych praw i wolności jednostki. Celem jest więc wyposażenie studenta w podstawową wiedzę dotyczącą istoty i źródeł praw człowieka, źródeł i rozumienia praw socjalnych, a także wyposażenie go w szczególną wrażliwość na sytuacje, które mogą naruszać w działaniu pomocowym podmiotowość i godność człowieka. Instytucja pomocy społecznej zostaje tu zaprezentowana, jako ważny element współczesnego systemu zabezpieczenia społecznego w działaniach na rzecz przestrzegania podstawowych, uznanych jako fundament demokratycznego ładu praw socjalnych. Jednocześnie strategicznym celem jest takie przygotowanie do pracy przyszłych adeptów pracy socjalnej, by jako funkcjonariusze publicznych służb społecznych w swoim działaniu, także w określaniu procedur interwencji mieli świadomość ryzyka naruszeń praw, wolności i godności człowieka w sytuacji pomocowej.
Literatura uzupełniająca
Efekty kształcenia
K_W12 Posiada pogłębioną wiedzę na temat praw człowieka ich źródeł i procedur ochrony. Posiada wiedzę jak prawa człowieka wpływają na kształtowanie się obszarów współczesnej pracy socjalnej i gwarantują każdej jednostce pełnie poszanowania godności i odrębności w wymiarze bio-socjo-kulturowym.
K_U11 Potrafi skutecznie reprezentować interesy osób i grup wykluczonych stając się ich rzecznikiem w warunkach zmian socjo-strukturalnych, politycznych i ekonomicznych.
K_K06 Jest wrażliwy na problem przestrzegania praw człowieka we wszelkich aspektach działalności zawodowej oraz w szerszych układach społecznych. Uznaje godność, niepowtarzalność i wartość wszystkich istot ludzkich. Cechują go postawy szacunku dla różnorodności w odniesieniu do „ras”, kultur, religii, pochodzenia etnicznego, języka, płci, przynależności do różnorodnych mniejszości oraz zróżnicowanych zdolności.
Kryteria oceniania
Wykład – zaliczenie (obecność na zajęciach)
Ćwiczenia – zaliczenie z oceną (oceny cząstkowe, przygotowanie pracy zaliczeniowej, wystąpienia ustne, aktywność na zajęciach,
Literatura
Gilowski P., Podstawy prawne Unii Europejskiej, [w:] Prawo Unii Europejskiej z uwzględnieniem Traktatu z Lizbony, red. A. Kuś, Lublin 2010
Lewandowicz-Machnikowska M., Regulacja prawna socjalnego wsparcia dla osób o niskich dochodach, Wrocław 2013.
Maciejko W, Zaborniak P, Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz, Warszawa 2013.
Michalska-Badziak R., Godność człowieka w prawie pomocy społecznej, w: J.Supernat (red.), Między tradycją a przyszłością w nauce prawa administracyjnego, Wrocław 2009.
Rymsza M., Aktywizacja w polityce społecznej. W stronę rekonstrukcji europejskich welfare states?, Warszawa 2013.
Sierpowska I., Pomoc społeczna. Komentarz, Warszawa 2014.
Sikora P., Socjalne prawa człowieka i praca socjalna – wspólnota idei, dziedzictwa i perspektyw, w: Kotlarska-Michalska A., Sikora P., Praca socjalna – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, Opole 2015.
Weissbrot-Koziarska A., Sikora P. (red.): Słownik metod, technik i form pracy socjalnej, opiekuńczej i terapeutycznej. Tom 1, Opole 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: