Wartości i normy etyczne w edukacji 2.3.46.D2.01-INPWNE
W wyniku realizacji przedmiotu student zostanie zapoznany z pojęciem wartości, ich teoria-mi i klasyfikacjami; przedmiotem badań aksjologii jako nauki o wartościach; rolą wartości w wychowaniu we współczesnym świecie; wartościami uniwersalnymi wykorzystywanymi w edukacji; etyką w profesji nauczycielskiej – odpowiedzialnością moralną.
Treści merytoryczne realizowane w ramach kontaktowych godzin projektowych (ćwiczenia i konsultacje) dotyczą następujących zagadnień: wartości i normy jako podstawa funkcjonowania szkoły; normy i wartości w wychowaniu i profilaktyce; taktu pedagogicznego w działaniu nauczyciela; autorytetu i etyki zawodowej nauczyciela; wizerunku nauczyciela i wartości patriotycznych w wychowaniu.
Literatura uzupełniająca
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
W 1 - Student ma uporządkowaną wiedzę z zakresu teorii wychowania i aksjologii
W 2 – Student ma podstawową wiedzę o uczestnikach działalności edukacyjnej, wychowawczej i kulturalnej.
W 3 - Student ma uporządkowaną wiedzę na temat zasad i norm etycznych w pracy nauczyciela.
Umiejętności
U 1 - Student ma rozwinięte umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, potrafi używać języka specjalistycznego i porozumiewać się w sposób precyzyjny i spójny przy użyciu różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie pedagogi-ki, jak i z odbiorcami spoza grona specjalistów.
U 2 - Student posiada umiejętność prezentowania wła-snych pomysłów, wątpliwości i sugestii, popierając je argumentacją w kontekście wybranych perspektyw teoretycznych i poglądów różnych autorów na zagadnienia związane z wartościami i normami w edukacji.
U 3 - Student potrafi posługiwać się zasadami i norma-mi etycznymi w podejmowanej działalności, dostrzega i analizuje dylematy moralno-etyczne właściwe profesji nauczycielskiej, a także przewiduje skutki konkretnych działań pedagogicznych.
Kompetencje społeczne
K 1 - Student docenia znaczenie nauk pedagogicznych dla utrzymania i rozwoju prawidłowych więzi w środowiskach społecznych i odnosi zdobytą wiedzę do projektowania działań dydaktyczno-wychowawczych w oparciu o uniwersalne wartości i normy
K 2 - Student ma przekonanie o wadze zachowania się w sposób profesjonalny, refleksji na tematy moralno-etyczne i przestrzegania zasad etyki zawodowej profesji nauczycielskiej.
K 3 – Student dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną i cudzą pracą, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki
Kryteria oceniania
Ocena z ćwiczeń na podstawie kolokwium (70%) oraz aktywności podczas zajęć (30%). Wykłady - zaliczenie na podstawie obecności
Literatura
1. Cichoń W., Wartości, człowiek, wychowanie: zarys problematyki aksjologiczno-wychowawczej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1996.
2. Denek K., Wartości i cele edukacji szkolnej, Wydawnictwo "Edytor", Poznań-Toruń 1994.
3. Gajda J., Wartości w życiu i edukacji człowieka, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2013.
4. Homplewicz J., Etyka pedagogiczna: podręcznik dla wychowawców, Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2000.
5. Łobocki M. Teoria wychowania w zarysie, Oficyna Wydawnicza "Impuls", Kraków 2010.
6. Łobocki M., Wychowanie moralne w zarysie, Oficyna Wydawnicza "Impuls", Kraków 2009.
7. Michałowska D. A., Wartości w świecie edukacji na początku XXI wieku, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych UAM w Poznaniu, Poznań 2013.
8. Remiszewska Z., Aksjologiczne aspekty wychowania, ,,Lubelski Rocznik Pedagogiczny" 2016, vol 35, nr 1, s. 85-97.
9.Remiszewska Z., Metoda klaryfikacji wartości a świat wartości młodzieży akademickiej, ,,Studia z Teorii Wychowania" 2018, t. 9 nr 3(24), s. 313-326. ISSN 2083-0998.
10. Remiszewska Z., Młodzież akademicka i jej świat wartości: komunikat z badań, [w:] Wartości-wychowanie-kształcenie, A. Kamińska, P. Oleśniewicz (red.), Edukacja Jutra, vol. 23, Wyższa Szkoła Humanitas, Sosnowiec 2017, s. 27-39.
11. Zając D., Etyka zawodowa nauczycieli: wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: