Wykluczenie społeczne 2.5-KZK024
Zakres tematyczny:
1. Jak definiować wykluczenie społeczne? Różnice w postrzeganiu problemu i operacjonalizacji zjawiska .
2. Czynniki warunkujące wykluczenie (bezdomność, pobyt w więzieniu, niepełnosprawność)
3. Instytucjonalne i pozainstytucjonalne formy i sposoby wsparcia osobom wykluczonym społecznie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Realizowany w terenie
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_U01 posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania, przetwarzania i interpretowania informacji na temat zjawisk psychologicznych i społecznych rozmaitej natury, przy wykorzystaniu różnych źródeł z zastosowaniem technologii informatycznej (ICT)
K_K01 jest gotowy do realizowania zadań zawodowych; wykazuje aktywność, podejmuje trud i odznacza się wytrwałością w podejmowaniu indywidualnych i zespołowych działań profesjonalnych w zakresie psychologii; angażuje się we współpracę;
Kryteria oceniania
Zaliczenie w formie pisemnej - 50%
Aktywność podczas zajęć - 50%
Literatura
Blicharz, J. (2020). Teoretycznoprawne aspekty wykluczenia społecznego.
Golinowska s., P. Broda-Wysocki, Kategorie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Przegląd ujęć, [w:] S. Golinowska, E. Tarkowska, I. Topińska, Ubóstwo i wykluczenie społeczne. Badania. Metody. Wyniki, IPiSS, Warszawa 2005, ss. 33-34.
Piekut-Brodzka D. M., Bezdomność, Warszawa 2006
Szarfenberg R. (2005), Od trzech elementarnych strategii badawczych do programu badań wykluczenia społecznego, [w:] L. Frąckiewicz (red.), Wykluczenie społeczne, Katowice;
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: