Planowanie przestrzenne 4.B.193.2
Wykłady:
Pojęcie i cele planowania przestrzennego
Planowanie przestrzenne dawniej i współcześnie.
System planowania przestrzennego w Polsce.
Planowanie przestrzenne na szczeblu krajowym.
Planowanie przestrzenne na szczeblu regionalnym.
Planowanie przestrzenne w gminie: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy – zakres prac merytorycznych i aspekty szczegółowej problematyki studium.
Planowanie przestrzenne w gminie: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zakres prac merytorycznych i aspekty szczegółowej problematyki planu.
Planowanie przestrzenne w gminie: Technika zapisu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Planowanie przestrzenne w gminie - skutki środowiskowe.
Planowanie przestrzenne w gminie -skutki finansowe uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Planowanie przestrzenne w gminie - procedury planistyczne, partycypacja społeczna.
Możliwości ustalania lokalizacji inwestycji poza systemem planowania przestrzennego.
Planowanie przestrzenne w wybranych krajach Europy.
Ćwiczenia:
Opracowywanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru o dużym stopniu złożoności funkcjonalno-przestrzennej z kompletnym zakresem analiz uwarunkowań.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Realizowany w sali
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23-L: | W cyklu 2023/24-L: |
Efekty kształcenia
1. Student zna i rozumie pojęcie i cele planowania przestrzennego oraz podstawowe pojęcia związane z planowaniem przestrzennym.
Ma podstawową wiedzę o kompetencjach i relacjach między organami właściwymi do sporządzanie dokumentów planistycznych w skali lokalnej, regionalnej i krajowej (K_W01)
2. Student zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania informacji, niezbędne dla sporządzania dokumentów planistycznych; ma wiedzę o relacjach przestrzennych między poszczególnymi funkcjami terenów oraz uwarunkowaniach lokalizacyjnych poszczególnych funkcji (K_W02, K_W05)
3. Posiada umiejętności określania stanu zagospodarowania przestrzennego obszaru oraz prognozowania procesów rozwoju przestrzennego (K_U01)
4. Potrafi opracowywać lokalne (gminne) dokumenty planistyczne, w tym plany miejscowe dla obszaru o dużym stopniu złożoności funkcjonalno-przestrzennej (K_U04, K_U10)
5. Jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w grupach, organizacjach i instytucjach realizujących działania z zakresu planowania przestrzennego i zdolny do porozumiewania się z osobami będącymi i nie będącymi specjalistami w dziedzinie planowania przestrzennego (K_K02)
6. Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej, a zwłaszcza rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu, w szczególności poprzez środki masowego przekazu, informacji i opinii dotyczących celu i znaczenia planowania przestrzennego; przekazuje te informacje i opinie w sposób powszechnie zrozumiały (K_K03)
Kryteria oceniania
Wykłady
Egzamin pisemny - test. Zaliczenie (ocena dostateczna) uzyskuje się odpowiadając na minimum 50% pytań.
Ćwiczenia:
ocena projektu (65%),
ocena prezentacji projektu (15%)
systematyczność prac nad projektem (10%)
zaangażowanie w pracach zespołu przejawiająca się aktywnością i wiedzą wykazaną w czasie konsultacji i podczas prezentacji projektu (10%)
Literatura
Jaroszyński K., Niewiadomski Z. (red.) – Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2006;
Ziobrowski. Z., Kozłowski S., Jeżak J. (red.) – Vademecum gospodarki przestrzennej. Instytut Rozwoju Miast, Kraków 2005;
Podolak S., Rębowska A. (red.) – Poradnik. Gospodarka przestrzenna. Tom I – XII. Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Oddział w Krakowie, Llewelyn – Davies London, Kraków 1996.
Jaśkiewicz M., Rębowska A., Ziobrowski Z. (red.) – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Poradnik metodyczny. Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Oddział w Krakowie, Kraków 1996;
Ziobrowski Z., Zastawniak B., Reizer S. – Zasady zapisu ustaleń planów miejscowych. Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Oddział Kraków, Kraków 1995;
Jaroszyński K., Sawicki M. 2004. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu: w świetle ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Urbanista, Warszawa 2004;
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z rozporządzeniami wykonawczymi.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: