Podstawy geodezji i kartografii 4.B.201.1
Tematyka wykładów:
Rola i zadania geodezji i kartografii w administracji publicznej. Zakres prac geodezyjnych i kartograficznych w gospodarce przestrzennej.
Podstawowe regulacji prawne w geodezji i kartografii.
Podstawy jednolitości prac geodezyjnych-państwowy system odniesień przestrzennych, osnowa geodezyjna i standardy techniczne stosowane w pracach geodezyjnych i kartograficznych.
Organizacja służby geodezyjnej i kartograficznej - organy nadzoru i administracji geodezyjno-kartograficznej. Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny.
Ewidencja gruntów i budynków. Elementy katastru nieruchomości i gospodarki nieruchomościami. Scalenia i wymiana gruntów. Ustalanie granic i rozgraniczanie nieruchomości.
Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu.
Geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych. Prace realizacyjne, dokumentacja geodezyjna w procesie inwestycyjnym, inwentaryzacje powykonawcze, pomiary odkształceń i przemieszczeń obiektów.
Definicja mapy, podział map ze względu na treść i skalę opracowania. Mapa analogowa i numeryczna. Rodzaje współrzędnych, siatki współrzędnych, odwzorowania kartograficzne, rodzaje i klasyfikacja odwzorowań, zniekształcenia odwzorowawcze.
Mapa zasadnicza. Przykłady wykorzystanie mapy zasadniczej w czynnościach administracyjnych. Odwzorowania i układy współrzędnych, godła map zasadniczych.
Mapy sporządzane na podstawie mapy zasadniczej: mapa ewidencyjna, mapa jednostkowa do celów prawnych, mapa do celów projektowych, mapa inwentaryzacji powykonawczej.
Mapy topograficzne. Przykłady wykorzystania w gospodarce przestrzennej. Odwzorowania i układy współrzędnych, godła map topograficznych.
Kartograficzne opracowania tematyczne, przykłady wykorzystania w gospodarce przestrzennej. Odwzorowania i układy współrzędnych map, godła map tematycznych.
Metody kartograficznej prezentacji i wizualizacji danych. Agregacja danych. Dobór metod kartograficznych w zależności od celu i przeznaczenia mapy.
Budowa i zasady działania sprzętu geodezyjnego do wyznaczenia położenia sytuacyjnego szczegółów terenowych w poziomej płaszczyźnie odniesienia.
Budowa i zasady działania sprzętu geodezyjnego do wyznaczenia położenia wysokościowego szczegółów terenowych w pionowej płaszczyźnie odniesienia.
Metody i techniki stosowane do wyznaczenia położenia sytuacyjno-wysokościowego szczegółów terenowych.
Podstawowe zadania geodezyjne z rachunku współrzędnych i rachunku wyrównawczego.
Tematyka ćwiczeń:
Zakres prac geodezyjnych oraz regulacje prawne i standardy obowiązujące w pracach geodezyjnych i kartograficznych - analiza aktów prawnych oraz standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów oraz opracowywania wyników.
Państwowy system odniesień przestrzennych. Określanie położenie punktu na powierzchni Ziemi- układ współrzędnych geograficznych-elipsoidalnych, układ współrzędnych prostokątnych płaskich. Analiza układów współrzędnych płaskich prostokątnych stosowanych do opracowania map w Polsce.
Zasób geodezyjny i kartograficzny oraz zasady udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Ewidencja gruntów i budynków - analiza materiałów zasobu i możliwość praktycznego wykorzystania danych o aktualnie istniejącym stanie nieruchomości gruntowych i budynkowych oraz zagospodarowaniu terenu dla celów planistycznych.
Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu- analiza materiałów zasobu i możliwość praktycznego wykorzystania informacji o projektowanych, w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz podstawowych parametrach technicznych dla celów planistycznych.
Treść mapy zasadniczej, kartograficzne znaki i symbole umowne, zasobność baz danych przestrzennych służących do tworzenia mapy zasadniczej - analiza materiałów zasobu i możliwość praktycznego wykorzystania mapy zasadniczej dla celów planistycznych. Odwzorowania i układy współrzędnych oraz godła analizowanych zasobów kartograficznych.
Treść mapy ewidencyjnej, mapy jednostkowej do celów prawnych, mapy do celów projektowych, mapy inwentaryzacji powykonawczej, sporządzanych na podstawie mapy zasadniczej.
Treść map topograficznych (standardowe i niestandardowe opracowania kartograficzne) oraz kartograficznych znaków i symboli umownych szczegółów terenowych stosowanych na mapach topograficznych. Zasobność baz danych przestrzennych służących do tworzenia map topograficznych. Odwzorowania i układy współrzędnych oraz godła analizowanych zasobów kartograficznych.
Treść map tematycznych oraz kartograficznych znaków i symboli umownych szczegółów terenowych stosowanych na mapach tematycznych. Zasobność baz danych przestrzennych służących do tworzenia map tematycznych. Odwzorowania i układy współrzędnych oraz godła analizowanych zasobów kartograficznych.
Wywiad terenowy. Klasyfikacja szczegółów terenowych.
Budowa i warunki geometryczne instrumentów do pomiaru kątów poziomych i pionowych. Pomiar kątów poziomych i pionowych.
Mapa przeglądowa osnowy geodezyjnej, projekt sytuacyjno-wysokościowej osnowy pomiarowej. Ciągi poligonowe, wyrównanie danych z obserwacji kątowo-liniowych oraz obliczenie współrzędnych punktów sytuacyjnej osnowy pomiarowej. Sporządzanie dokumentacji graficznej z pomiarów ciągów poligonowych.
Budowa i warunki geometryczne instrumentów do pomiaru różnić wysokości.
Niwelacja reperów w kierunku głównym i powrotnym. Wyrównanie danych obserwacyjnych z pomiaru osnowy wysokościowej oraz obliczenie rzędnych punktów pomiarowej osnowy wysokościowej. Sporządzanie dokumentacji graficznej z pomiarów ciągów niwelacyjnych.
Pomiary sytuacyjno-wysokościowe szczegółów terenowych. Sporządzanie dokumentacji pomiarowej.
Prace kameralne. Opracowanie wyników z pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Kartowanie szczegółów terenowych, opracowanie mapy sytuacyjno-wysokościowej. Opracowanie dokumentacji z pomiarów i kompletowanie operatu pomiarowo-obliczeniowego.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: student zna i rozumie
1. podstawowe regulacje prawne oraz zakres prac geodezyjnych i kartograficznych dla potrzeb gospodarki przestrzennej K_W05.
2. zasady funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zakres informacyjny materiałów geodezyjno-kartograficznych i możliwość ich wykorzystania na potrzeby opracowania dokumentów planistycznych K_W02, K_W05.
3. powierzchnie odniesienia i obowiązujące układy współrzędnych, rodzaje odwzorowań kartograficznych K_W02, K_W05.
4. metody i techniki wykorzystywane w geodezji i kartografii do określenia położenia sytuacyjnego i wysokościowego szczegółów terenowych K_W02, K_W03, K_W05.
Umiejętności: student potrafi
5. odczytywać i interpretować treść map zasadniczych, ewidencyjnych, topograficznych i tematycznych oraz wykorzystać je do celów studialnych i projektowych związanych z gospodarką przestrzenną K_U05.
6. interpretować i stosować dane ewidencji gruntów i budynków w zakresie istniejącego stanu nieruchomości gruntowych i budynkowych oraz zagospodarowania terenu dla celów planistycznych K_U05.
7. interpretować i stosować dane geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu w zakresie informacji o projektowanych i istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz parametrach technicznych dla celów planistycznych K_U05.
8. odczytywać na mapach współrzędne punktów, rodzaje odwzorowań kartograficznych, potrafi stosować obowiązujące układy współrzędnych w Polsce, określać godła map w różnych układach współrzędnych K_U05.
9. wykorzystać poznane zasady i metody pomiarowe do rozwiązywania różnych zadań z zakresu wyrównywania osnów geodezyjnych, obliczeń położenia sytuacyjno-wysokościowego szczegółów terenowych oraz innych typowych zadań geodezyjnych K_U05, K_U08, K_U09.
10. opracować wyniki pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, sporządzać mapę sytuacyjno-wysokościową oraz kompletować dokumentację pomiarowo-obliczeniową K_U05, K_U08, K_U09.
Kompetencje społeczne: student jest gotów do
11. wypełniania zobowiązań społecznych, współorganizowania działalności na rzecz środowiska społeczno-gospodarczego i przyrodniczego, inicjowania działania na rzecz interesu publicznego, myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy K_K02.
Kryteria oceniania
A. Formy zaliczenia (weryfikacja efektów uczenia się)
WYKŁAD:
Egzamin pisemny (pytania testowe i opisowe) (efekty: 1,2,3,4,5,6,7,8,9)
ĆWICZENIA:
Ćwiczenie zaliczeniowe indywidualne (efekty: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11)
Aktywność i zaangażowanie w pracę na zajęciach (efekty: 5,6,7,8,9,10,11)
B. Podstawowe kryteria ustalenia oceny
WYKŁAD:
Ocena pozytywna – uzyskanie co najmniej 51% wartości punktów
[0-50% (2,0); 51-60% (3,0); 61-70% (3,5), 71-80% (4,0), 81-90% (4,5); 91-100% (5,0)]
ĆWICZENIA:
Ćwiczenia indywidualne etapy (30%)
Ćwiczenia indywidualne końcowe (50%)
Aktywność (10%)
Literatura
Jagielski A. 2019. Geodezja I w teorii i praktyce cz. 1 i 2, Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2020. Geodezja II, Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2016. Podstawy geodezji inżynieryjnej cz.1 i 2.Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2017. Rysunek geodezyjny z elementami topografii i kartografii, Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2014. Zadania geodezji w katastrze i gospodarce nieruchomościami cz. 2, Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2016. Podstawy geodezji inżynieryjnej cz.1 i 2.Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2017. Rysunek geodezyjny z elementami topografii i kartografii, Wyd. Geodpis, Kraków.
Jagielski A. 2014. Zadania geodezji w katastrze i gospodarce nieruchomościami cz. 2, Wyd. Geodpis, Kraków.
Pasławski J. (red.). 2006. Wprowadzenie do kartografii i topografii, Wyd. Nowa Era, Warszawa.
Saliszczew K.A. 2003. Kartografia ogólna, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa.
Osada E. 2016. Geodezyjne układy odniesienia. Wyd. UxLan, Wrocław.
Gajderowicz I. 2009. Odwzorowania Kartograficzne. Podstawy, Wyd. UWM, Olsztyn.
Różycki J. 1978. Kartografia matematyczna. Wyd. PWN, Warszawa.
Medyńska-Gulij B. 2021. Kartografia i geomedia. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa.
Żyszkowska W., Spallek W., Borowicz D. 2012. Kartografia tematyczna, Wyd. PWN, Warszawa.
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne
Ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej
Ustawa z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 – Prawo budowlane
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 6 lipca 2021 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 20 lipca 2020 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i dokumentu obliczenia opłaty, a także sposobu wydawania licencji
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: