Teologia dogmatyczna: Teologia wiary 5.1.0.0.1.059
Szukanie Boga jest powołaniem chrześcijanina. A jeśli Go szukamy, to powinniśmy rozumieć, czym jest wiara, aby zabezpieczyć się przed podejmowaniem błędnych tropów. Na zajęciach, dzięki niezliczonym tekstom z dziedziny duchowości i teologii dowiemy się, czy możliwa jest teologia poza Kościołem, czym jest światło wiary, a także dlaczego Pan Jezus tak wiele się modlił.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
1 Student ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji, szczegółową wiedzę z zakresu teologii systematycznej.
2.Ma rozszerzoną wiedzę o współczesnych dokonaniach badawczych w zakresie teologii dogmatycznej oraz ogólną wiedzę o nich w zakresie filozofii.
3. ma rozszerzoną wiedzę o człowieku jako twórcy kultury, pogłębioną w zakresie aktywności religijnej człowieka oraz zna wybrane koncepcje człowieka i świata oraz rozumie interakcje pomiędzy wiarą a rozumem
Umiejętności
1. Student posiada umiejętności badawcze obejmujące analizę tekstów biblijnych i teologicznych, syntezę różnych idei i poglądów oraz opracowanie i prezentację wyników.
2. Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację różnych poglądów teologicznych i światopoglądowych celem określenia ich znaczeń i implikacji.
3. posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, prowadzenia merytorycznej dyskusji światopoglądowej dotyczącej zagadnień teologicznych i życia Kościoła, z wykorzystaniem własnych poglądów oraz poglądów innych autorów, formułowania wniosków oraz tworzenia syntetycznych podsumowań
Kompetencje społeczne (postawy)
1. Student ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów.
2. Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy doktrynalne związane z pracą duszpasterską
3. Interesuje się współczesnymi dokonaniami w zakresie teologii systematycznej.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia
a: egzamin ustny
b: Podstawowe kryteria
1. Znajomość wykładanego materiału – 75%
2. Znajomość zadanych lektur – 25%
Literatura
Piotr Roszak, Wiarygodność i tożsamość. "Teologia wiary" św. Tomasza z Akwinu i współczesność, Kraków : Wydawnictwo WAM, 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: