Teologia i kultura 5.1.1.4.01
Podczas kolejnych zajęć podejmowane są następujące tematy:
Znaczenie kultury dla teologii w ujęciu Benedykta XVI i Jana Pawła II; Internet: miejsce teologiczne; Cmentarze - spotkanie z eschatologią; Kino - miejsce kontestacji; Jezus kultury: film.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Poziom studiów
Profil kształcenia
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: student zna i rozumie
1. Ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach teologii z innymi dziedzinami nauki, a zwłaszcza z naukami humanistycznymi i społecznymi, pozwalającą na integrowanie perspektyw właściwych dla kilku dyscyplin naukowych (TMA_W12; P7S_WG).
2. Ma podstawową wiedzę o instytucjach kultury i orientację we współczesnym życiu kulturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem kultury chrześcijańskiej (TMA_W17; P7S_WG)
3. Ma pogłębioną wiedzę o relacjach między strukturami i instytucjami społecznymi oraz o procesach zmian zachodzących w kręgu kultur będących pod wpływem chrześcijaństwa, zwłaszcza w odniesieniu do roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się kultury Europy (TMA_W18; P7S_WG/K P7S_WK).
Umiejętności: student potrafi
1. Posiada podstawowe umiejętności badawcze w zakresie dyscyplin pomocniczych teologii (TMA_U03; P7S_UW).
2. Posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin w zakresie nauk humanistycznych oraz jej zastosowania w nietypowych sytuacjach profesjonalnych (TMA_U06; P7S_UW).
3. Posiada umiejętność formułowania opinii krytycznych o wytworach kultury na podstawie wiedzy teologicznej i doświadczenia oraz umiejętność prezentacji opracowań krytycznych w różnych formach i w różnych mediach (TMA_U11; P7S_UW).
Kompetencje społeczne: student jest gotów do
4. Ma świadomość złożoności rzeczywistości i rozumie potrzebę interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywanych problemów (TMA_K05; P7S_KO).
5. Ma świadomość własnej, indywidualnej odpowiedzialności za kształt życia społecznego, kultury, dziedzictwa chrześcijańskiego (TMA_K07; P7S_KO).
6. Uczestniczy w życiu kulturalnym i interesuje się aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi (TMA_K09; P7S_KO).
Kryteria oceniania
Zajęcia łączą metodę konwersatorium z ćwiczeniami (praca z materiałami audiowizualnymi).
Na ocenę składa się aktywność studenta podczas zajęć oraz wynik ustnego kolokwium:
na ocenę 3.0 50-60%
na ocenę 3.5 61-70%
na ocenę 4.0 71-80%
na ocenę 4.5 81-90%
na ocenę 5.0 > 90%
Literatura
Benedetto XVI, Arte e preghiera, "L’Osservatore Romano" 1.09.2011.
Jan Paweł II, Kino – nośnik kultury i propozycja wartości. Orędzie na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej 1995, w: M. LIS (oprac.), Orędzia papieskie na Światowy Dzień Komunikacji Społecznej 1967–2002, Częstochowa 2002.
Jan Paweł II, List do artystów, 4.04.1999.
Kawecki Witold i in., Miejsca teologiczne w kulturze wizualnej, Kraków–Warszawa 2013.
Lis Marek, To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku, Opole 2019.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: