Martyrologia chrześcijańskiego Orientu 5.6.0.4.06.t
W trakcie zajęć terenowych chodzi o dogłębne poznanie współczesnych świadectw dotyczących chrześcijańskiej martyrologii na Wschodzie. Dokonuje się to poprzez analizę działań pomocowych świadczonych z Polski względem cierpiących chrześcijan w takich krajach, jak Irak, Syria, Liban i in.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
W1. Student ma uporządkowaną wiedzę na temat chrześcijaństwa w świecie Orientu, jego filozoficznych, społeczno-kulturowych, historycznych, geograficznych i politycznych podstaw (OCL_W03; P6S_WG).
W2. Ma elementarną wiedzę dotyczącą stosunków między wyznaniami chrześcijańskimi Orientu (OCL_W08; P6S_WK).
W3. Zna najważniejsze tradycyjne oraz współczesne nurty i systemy kulturowe Orientu, rozumie ich historyczne uwarunkowania (OCL_W11; P6S_WK).
UMIEJĘTNOŚCI:
U1. Student potrafi dokonać obserwacji i interpretacji zjawisk religijnych; analizuje ich powiązania z różnymi obszarami ludzkiej działalności (OCL_U01; P6S_UW).
U2. Potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania problemów religijnych, kulturalnych i politycznych Orientu (OCL_U02; P6S_UW).
U3. Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi w celu analizowania, interpretowania oraz projektowania strategii działań międzykulturowej integracji chrześcijan oraz wyznawców innych religii Wschodu; potrafi generować rozwiązania konkretnych zadań w ramach kultury i antropologii chrześcijańskiej oraz prognozować przebieg ich rozwiązywania i przewidywać skutki planowanych działań (OCL_U10; P6S_UU).
KOMPETENCJE:
K1. Student ma świadomość własnej, indywidualnej odpowiedzialności za kształt życia społecznego i dziedzictwa religijno-kulturowego chrześcijańskiego Orientu (OCL_K07; P6S_KK).
K2. Uczestniczy w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego chrześcijan Wschodu (OCL_K09; P6S_KR).
K3. Odpowiedzialnie przygotowuje się do swojej pracy, projektuje i wykonuje działania ekumeniczne i pojednawcze (OCL_K10; P6S_KO).
Kryteria oceniania
A. Formy zaliczenia (weryfikacja efektów uczenia się):
- zadania cząstkowe (efekty W1-K3)
B. Podstawowe kryteria ustalenia oceny końcowej:
- aktywność studenta podczas zajęć terenowych (m.in. udział w dyskusji, forma i treść używanych argumentów) – 100%
Literatura
Cisło W., Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w., red. P. Stachnik, Kraków 2017.
Rosiak D., Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan, Wołowiec 2015.
Murderers and Martyrs The Difficult Struggle of Christians in the Orient, https://www.spiegel.de/international/world/murderers-and-martyrs-the-difficult-struggle-of-christians-in-the-orient-a-738971.html (22.02.2023).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: