Podstawy projektowania i IT dla inżynierów 6-PPiIT
Podstawy projektowania i IT jest przedmiotem, który ma na celu wprowadzić studenta w obszar szeroko rozumianych zagadnień inżynierskich, wiedzy i umiejętności podstawowych, niezbędnych w pracy inżyniera, niezależnie od podjętego na WPT UO kierunku studiów. W każdym zawodzie praca inżyniera jest w większym lub mniejszym stopniu powiązana z zagadnieniami projektowymi i/lub eksploatacyjnymi urządzeń, w tym maszyn, aparatów i przyrządów. Absolwent kończący studia inżynierskie na WPT UO musi zatem zostać wyposażony w podstawową wiedzę z zakresu procesów projektowych, materiałoznawstwa, doboru urządzeń i parametrów eksploatacyjnych, w tym możliwości wykorzystania oprogramowania komputerowego. Szczegółowe obliczenia konstrukcyjne, w tym wytrzymałościowe nie wchodzą w zakres przedmiotu.
Treści programowe przedmiotu zostały zgrupowane w blokach tematycznych odnoszących się do zagadnień związanych z procesem projektowania, poznaniem podstaw konstrukcji maszyn i możliwościami wykorzystania programów komputerowych w pracy inżyniera. Bloki te obejmują takie treści jak: poznanie materiałów wykorzystywanych do budowy urządzeń, przebieg procesu projektowania – omawiane są tu poszczególne etapy projektowania, zagadnienia związane z kreatywnością i jej wzmacnianiem, nowoczesne zagadnienia związane z projektowaniem i funkcjonowaniem przemysłu jak np. zorientowane na środowisko projektowanie lekkie, digital twin, przemysł 4.0, cykl życia produktu, zrównoważona inżynieria produktu itp. W bloku dotyczącym podstaw konstrukcji maszyn studenci zapoznają się z podstawowymi elementami i technikami z obszaru budowy maszyn, z którymi będą mogli spotkać się w pracy zawodowej, niezależnie od realizowanego kierunku studiów. Należą tu techniki łączenia elementów, wybrane części maszyn jak np. łożyska, przekładnie, sprzęgła. W tej części prowadzone są na zajęciach projektowych podstawowe obliczenia, głównie pod kątem doboru i eksploatacji w.w. elementów, jak również obliczenia projektowe wybranego urządzenia, pod kątem kierunku studiów. W bloku dotyczącym programów komputerowych studenci zostają zapoznani z programami komputerowymi, które mogą być wykorzystywane w pracy inżyniera – programami projektowymi, doborowymi, sterującymi eksploatacją urządzeń. Blok ma na celu prezentację dostępnego oprogramowania, szczegółowa nauka wybranych programów CAD realizowana jest na innych zajęciach.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EUW1
Umie definiować cele i zakres projektowania inżynierskiego oraz potrafi określać i rozpoznawać podstawowe techniki i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zadań projektowych.
EUW2
Ma podstawową wiedzę z podstaw konstrukcji urządzeń, materiałów i zasad projektowania technologii.
EUW3
Zna oprogramowanie, które może wykorzystać w projektowaniu, zna zasady instalacji i obsługi.
EUU1
Planuje i wykonuje samodzielnie lub w zespole proste zadania projektowe z obszaru odpowiadającego kierunkowi studiów.
EUU2
Potrafi zaprojektować wybrany obiekt techniczny, przeprowadzić obliczenia inżynierskie z obszaru odpowiadającego kierunkowi studiów.
EUK1
Potrafi realizować zadania projektowe w grupie, rozumie potrzebę systematyczności i rzetelności przy realizacji zadań
EUK2
Potrafi określi priorytety służące realizacji zadanego tematu, ma świadomość zachowania się w sposób profesjonalny, jest odpowiedzialny za podejmowane decyzje w zakresie realizacji zadań projektowych.
Kryteria oceniania
Ocena semestralnej pracy zaliczeniowej:
Wykład:
w formie zdalnej: semestralna pisemna praca zaliczeniowa
w formie realizowanej w sali: kolokwium zaliczeniowe
prac. projektowa:
ocena obecności i aktywności na zajęciach
semestralna praca projektowa
Praktyki zawodowe
--
Literatura
Szymczak C.: Elementy teorii projektowania. WNT PWN, Warszawa 1998.
Tarnowski W.: Podstawy projektowania technicznego. WNT, Warszawa 1997.
Branowski B. Wprowadzenie do projektowania. PWN, Warszawa 1988.
Gasparski W. i inni: Projektoznawstwo. Elementy wiedzy o projektowaniu. WNT, Warszawa 1988.
Dietrich M. i inni: Podstawy konstrukcji maszyn cz.1. PWN, Warszawa 2015
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: