Gleboznawstwo - wybrane zagadnienia 6.11-GWZ
A. Problematyka wykładu: Gleba i jej funkcje w ekosystemie.Wykorzystanie glebowych zasobów świata. Presja czynnika antropogenicznego na środowisko glebowe. Zagrożenia środowiska: odwet ekologiczny, kryzys i katastrofa ekologiczna.
B. Problematyka konwersatorium: Główne prawidłowości rozmieszczenia gleb na Ziemi. Procesy glebotwórcze, procesy wietrzenia i diagenezy. Strefowość wietrzenia i zwietrzelin. Typy zwietrzelin. Epipedony i endopedony oraz ich charakterystyka. Systematyka gleb wg WRB. Budowa profilowa gleb świata. Gleby Opolszczyzny – zajęcia w terenie. Interpretacja i sporządzanie map glebowych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: ma zaawansowaną wiedzę dotyczącą powstawania i budowy morfologicznej gleb; rozumie i interpretuje procesy zachodzące w litosferze pod wpływem zróżnicowanych czynników i procesów glebotwórczych; operuje fachowym słownictwem naukowym, wykazuje świadomość zagrożeń wynikających z antropopresji.
Umiejętności: wykazuje umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury naukowej; samodzielnie opracowuje i planuje zadania badawcze w oparci o materiały źródłowe; wykazuje umiejętność napisania opracowania naukowego; potrafi przygotować i przedstawić krótkie wystąpienie w formie multimedialnej z wykorzystaniem literatury naukowej.
Kompetencje społeczne (postawy): wykazuje odpowiedzialność za powierzony zakres prac, pracę własna i innych; wdraża i rozwija zasady etyki zawodowej; wykazuje inicjatywę i samodzielność w działaniach, potrafi obiektywnie ocenić wkład pracy własnej i kolegów.
Kryteria oceniania
A. Sposób zaliczenia
• egzamin: W
• zaliczenie z oceną: K
B. Formy zaliczenia
• W: egzamin pisemny: testowy
• K: prezentacja multimedialna
C. Podstawowe kryteria
W:50%+1 poprawnych odpowiedzi
K: prezentacja multimedialna + udział w dyskusjach tematycznych
Literatura
A.1. wykorzystywana podczas zajęć
1.Bednarek R., Dziadowiec H., Pokojska U., Prusinkiewicz Z.: Badania ekologiczno- gleboznawcze. PWN, Warszawa, 2005.
2. Drozd J., Licznar M., Pisarek I.: Gleboznawstwo – skrypt. WSP Opole 1992.
3. Mocek A, Drzymała S., Maszner P.: Geneza, analiza i klasyfikacja gleb. Wyd. AR Poznań, 1997.
4. Systematyka gleb Polski. Roczniki Glebozn.,62, 3, ss.193, 2011.
5. Mocek A.: Gleboznawstwo. PWRiL, Warszawa 2015.
6. Źródła elektroniczne
B. Literatura uzupełniająca
1. Źródła elektroniczne (wejście przez Wirtualną Bibliotekę Nauki, stronę biblioteki UO)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: