Budownictwo i konstrukcje inżynierskie 6.12-BKI
Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat: fizyki materiałów budowlanych i mechaniki gruntów. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku: fundamenty, ściany i słupy, stropy, stropodachy i dachy. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat elementów konstrukcji budowli, statyki i stateczność konstrukcji; wpływu czynników środowiskowych na trwałość budowli. Zapoznanie z charakterystyką wybranych obiektów budownictwa wodnego. Zapoznanie studentów z wiadomościami na temat: konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych – budynki ze ścianami nośnymi i szkieletowe, konstrukcje specjalne budynków wysokich; elementami konstrukcji budynków typu halowego; Zapoznanie z zasadami konstrukcji pokryć dachowych o dużych rozpiętościach; ciągów komunikacyjnych w budynkach. Zapoznanie z zasadami doboru: materiałów konstrukcyjnych dla przegród wielowarstwowych; izolacje termicznych i wilgotnościowych w budynkach. Samodzielne wykonanie przez studenta projektu elementu konstrukcyjnego budynku wraz z jego izolacją. Zapoznanie studentów w zasadami konstruowania zbiorników na materiały sypkie oraz na płyny. Wykształcenie umiejętności praktycznego odczytywania informacji z dokumentacji technicznej.
Dyscyplina
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
W cyklu 2022/23-L: obowiązkowe | Ogólnie: obowiązkowe obowiązkowe |
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
EUW1 - ma niezbędną wiedzę z zakresu fizyki materiałów budowlanych i mechaniki gruntów.
EUW2 - ma wiedzę dotyczącą podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku: fundamenty, ściany, stropy, stropodachy, dachy i schody.
EUW3 - ma niezbędną wiedzę z zakresu konstrukcji budowli, statyki i stateczność konstrukcji; wpływu czynników środowiskowych na trwałość budowli.
EUW4 - potrafi opisać zasady konstrukcji zbiorników na materiały sypkie oraz na płyny.
UMIEJĘTNOŚCI:
EUU1 - potrafi definiować konstrukcję budynków wielokondygnacyjnych – budynki ze ścianami nośnymi i szkieletowe, konstrukcje specjalne budynków wysokich; elementy konstrukcji budynków typu halowego.
EUU2 - potrafi samodzielnie dobierać konstrukcję oraz pokrycie dachowe o dużych rozpiętościach, a także zaprojektować ciągi komunikacyjne w budynku.
EUU3 - potrafi samodzielnie dobrać materiały do wykonania podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku.
EUU4 - potrafi dobrać materiały izolacyjne dla różnych elementów konstrukcyjnych budynków.
KOMPETENCJE PERSONALNE I SPOŁECZNE:
EUK1 - wykazuje się umiejętnością współpracy w grupie przy wykonywaniu zadań projektowych;
EUK2 - rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego dokształcania się w celu podnoszenia swoich kompetencji zawodowych, osobistych i
społecznych;
EUK3 - przestrzega zasad współżycia społecznego oraz etyki zawodowej.
Kryteria oceniania
Wykład – czynny udział w zajęciach wykładowych, Egzamin pisemny z zakresu tematyki poruszanej na wykładzie - udzielenie odpowiedzi na co najmniej 60% pytań
Ćwiczenia audytoryjne – czynny udział w zajęciach projektowych. Zaliczenie na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru za wykonane zadania projektowe.
Kompetencje personalne i społeczne – ocena pozytywna lub negatywna.
Literatura
1. Budownictwo ogólne. T.1. Materiały i wyroby budowlane. Wyd. Arkady, 2007.
2. Budownictwo ogólne. T.2, Fizyka budowli. Wyd. Arkady, 2007.
3. Budownictwo ogólne. T.3. Elementy budynków, podstawy projektowania. Wyd. Arkady, 2009
4. Budownictwo ogólne. T.4, Konstrukcje budynków. Wyd. Arkady, 2009.
5. Begemann W. i in. Inżynieria ekologiczna w budownictwie wodnym i ziemnym. Arkady, 2005
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: