Rekultywacja terenów zdegradowanych 6.12-RTZ
Wykłady: Pojęcie rekultywacji i restrukturyzacji – regulacje prawne. Klasyfikacja i rozmieszczenie gleb, wód oraz biomów na Ziemi. Układy biologiczne w przyrodzie, funkcjonowanie podstawowych ekosystemów. Cechy krajobrazu, jego ochrona i kształtowanie. Zjawiska degradacyjne w przyrodzie. Zanieczyszczenia chemiczne środowiska. Źródła, rodzaje i skutki zagrożeń wód, zjawisko eutrofizacji. Wpływ zabudowy hydrotechnicznej cieków na środowisko. Postulaty rekultywacyjne. Fazy i metody rekultywacji. Rola roślinności w rekultywacji. Technologie remediacji i rekultywacji gleb i gruntów. Rekultywacja terenów zdegradowanych. Metody poprawy jakości wód podziemnych. Zasady ochrony oraz metody rekultywacji zbiorników i cieków wodnych. Techniczne i ekologiczne działania umożliwiające renaturyzację wód.
Zajęcia projektowe: Zasady rekultywacji terenów, wytyczne do sporządzania projektu rekultywacji i zagospodarowania (dokumentacja). Prognozowanie zmian w środowisku przyrodniczym w wyniku działalności gospodarczej. Dobór drzew i krzewów do jakości gruntu i funkcji w strukturze użytkowania ziemi. Dobór drzew i krzewów do jakości gruntu i funkcji w strukturze użytkowania ziemi. Rekultywacja gruntów zniekształconych przez składowanie odpadów i zdegradowanych chemicznie. Rekultywacja gruntów i restrukturyzacja użytkowania terenów popowodziowych. Rewitalizacja gleb zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi. Rekultywacja terenów zdegradowanych przez górnistwo podziemne, odkrywkowe, eksploatację surowców skalnych.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EK 1- Określa przyczyny dewastacji gleb
EK 2- Dobiera zabiegi chroniące gleby przed erozją
EK 3- Planuje zadrzewienia śródpolne
EK 4- Dobiera sposoby przeciwdziałania chemicznej degradacji gleb
EK 5- Planuje zagospodarowanie zdewastowanego terenu
EK 6- Dobiera metody rekultywacji gleb, zbiorników wodnych i cieków
EK 7- Posługuje się aktami prawnymi w zakresie ochrony gleb i wód
Kryteria oceniania
F1. Aktywność na zajęciach.
P1. Zaliczenie pisemne treści wykładów
P2. Wykonanie projektu rekultywacji dowolnego obszaru zdegradowanego
Literatura
1. Maciak F.: Ochrona i rekultywacja środowiska, SGGW, Warszawa 2003
2. Kowalik P.: Ochrona środowiska glebowego, PWN, Warszawa 2001
3. Siuta J.: Gleba – diagnozowanie stanu i zagrożenia, Warszawa 1995
4. pod red. Siuty J.: Ochrona i rekultywacja gruntów w gminie, PTIE, Warszawa 1999
5. Kowal A., Świderska Bróż M.: Oczyszczanie wody, PWN, Warszawa 2005
6. Wiąckowski S.: Przyrodnicze podstawy inżynierii środowiska, 2000
7. Bieszczad St.: Zagrożenia, ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczo-rolniczego, Wyd. Akademii Rolniczej, Wrosław 1999
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: