Kurs nauk społecznych 6.16.BT3-KNS
1. Filozofia jako ogólna i fundamentalna wiedza o ludzkiej egzystencji i doświadczeniu. Obszary rozważań filozoficznych -przykłady.
2-3. Wybrane koncepcje filozoficzne w kontekście historycznym. Sokrates, jego etyka, poglądy logiczne i metody. Materializm Demokryta a świat ideii Platona.
4. Konfucjusz i jego idea przyjaznego państwa. Wprowadzenie do filozofii społecznej.
5-6. Metody dyskusji i współpracy umysłowej. Klasyczne metody rozumowania: indukcja, dedukcja, abdukcja. Narzędzia logiki, analizy pojęciowej i rygorystycznej argumentacji jako fundament filozofii. Dyskurs, dyskusja, dialektyka, erystyka. Typowe błędy we wnioskowaniu, przykłady.
7-8. Teoria naukowa a prawa przyrody. Podstawowe pojęcia i zasady związane z metodologią nauk jak np. paradygmat, weryfikacja, falsyfikacja. Model i rola modeli w nauce i technice. Abstrakcja, idealizacja a uproszczenia modelowe.
9-10. Cechy mądrości. Mądrość, a inteligencja. Mądrość a wiedza. Demencja cyfrowa.
11-12. Epistemologia i granice poznania. Empiryzm i racjonalizm metodologiczny. Wybrane zagadnienia metodologii badań społecznych. Relatywizm poznawczy.
13-14. Globalizacja, idea zrównoważonego rozwoju i bariery w jej wdrażaniu. Dialektyka glokalizacji. Problematyka skali rozwiązań strukturalnych a zielona filozofia Scrutona.
15. Podsumowanie i uzupełnienie zajęć, zaliczenie przedmiotu.
Literatura uzupełniająca
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
EKW1 -Dzięki uzyskaniu wiedzy na temat podstawowych problemów filozoficznych i metodologicznych dotyczących nauk szczegółowych, student uzyskuje fundamentalną wiedzę z zakresu wnioskowania i metodologii badań naukowych.
EKW2 - Dzięki podstawom etyki i elementom filozofii społecznej poznaje uwarunkowania społeczne i ekonomiczne związane z globalizacją i rozwojem nowoczesnych technologii.
EKK1 - Zna podstawy etyki i ma krytyczne podejście do wyników badań związanych z ekologicznymi aspektami wykorzystania biotechnologii i współczesnej technologii cyfrowej.
EKK2 -Zapoznając się z ogólną metodologią nauk przyrodniczych student zyskuje kompleksowy punkt widzenia na rolę i ograniczenia współczesnej nauki w kontekście praktycznego stosowania jej metod. Zna elementarne zasady wnioskowania i ma świadomość możliwości popełniania metodycznych błędów.
EKK3 -Student potrafi obserwować i oceniać podejmowane problemy z perspektywy humanistycznej, tj. przyjmującej za punkt wyjścia życiowe cele człowieka, jego zainteresowania i akcentującej możliwości poznawcze ludzkiego rozumu przez co uzyskuje dodatkowe motywacje do samokształcenia.
Kryteria oceniania
Praca zaliczeniowa, próg zaliczeniowy 50% z 100% oceny końcowej.
Literatura
1. Aronson E., Aronson J.: Człowiek istota społeczna, PWN, W-wa 2020.
2. Cohen M.: Filozofia od środka, wyd. Olesiejuk, 2016;
3. Giddens A.: Europa w epoce globalnej, PWN, W-wa 2020;
4. Scruton R.: Zielona filozofia, Zysk i S-ka, 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: