Projektowanie obiektów architektury krajobrazu IV (technologie uprawy roślin i nawożenie) 6.17-PrOAK4
Treści kształcenia (Wykład):
Technologia uprawy roślin – podstawy teoretyczne. Rodzaje produkcji roślinnej. Uprawki odwracające glebę. Uprawki spulchniające, wyrównujące i kruszące glebę. Zespoły uprawek. Uprawa gleby na plantacjach roślin ogrodniczych. Podłoża ogrodnicze. Siew i sadzenie roślin. Nawozy organiczne. Nawozy mineralne. Potrzeby pokarmowe roślin. Wpływ niedoboru makro i mikroelementów na dynamikę wzrostu roślin. Metody pielęgnacyjne stosowane w uprawie roślin. Wpływ warunków zewnętrznych i fitohormonów na wzrost i rozwój roślin. Zastosowanie syntetycznych regulatorów wzrostu w produkcji roślinnej.
Treści kształcenia (Pracownia):
Projektowanie wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych roślin jednorocznych (w gruncie, z rozsady, pnących), dwuletnich, wieloletnich (zimujących i nie zimujących w gruncie), bylin ogrodowych (cebulowych, bulwiastych, kłączowych), krzewinek, sukulentów i wybranych drzewiastych.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
- charakteryzować podstawowe zjawiska, procesy i zagadnienia związane z funkcjonowaniem oraz kompozycją elementów przyrodniczych i antropogenicznych w tym związki i zależności między różnymi dyscyplinami nauk przyrodniczych właściwych dla architektury krajobrazu (AK1A_W01)
- opisać przyrodę jako zbiór wartości poznawczych, ekonomicznych, estetycznych i edukacyjnych oraz najważniejsze problemy z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla architektury krajobrazu (AK1A_W05)
- opisywać podstawowe kategorie pojęciowe i terminologiczne w architekturze krajobrazu oraz z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii fizycznej (AK1A_W07)
- objaśnia zasady projektowania, urządzania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu z wykorzystaniem dostępnych technologii inżynierskich, środków technicznych i materiałów (w tym dobór odpowiedniej roślinności, sposobów jej ochrony, nawożenia i pielęgnacji) (AK1A_W12)
Umiejętności:
- posługiwać się aktualnym aparatem pojęciowym i terminologią (także w języku angielskim) zakresu architektury krajobrazu i kształtowania środowiska przyrodniczego (AK1A_U02)
- zaplanować i wykonać projekt obiektu architektury krajobrazu (w tym terenu zieleni z elementami ogrodowymi i parkowymi), zgodnie z założoną specyfikacją, dobrać właściwe techniki realizacji, metody, narzędzia i materiały (w tym dobór odpowiedniej roślinności), dokonać wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych prac (AK1A_U06)
- potrafi analizować sposoby funkcjonowania oraz oceniać istniejące rozwiązania techniczne zastosowane w obiektach architektury krajobrazu (AK1A_U10)
- korzystać zgodnie z zasadami etyki z dostępnych informacji źródłowych (w tym map tematycznych) także ze źródeł elektronicznych, prowadzić analizy, syntezy, podsumowania, krytyczne oceny i poprawne wnioskowania (AK1A_U17)
- przygotować i przedstawić (z wykorzystaniem technik multimedialnych) ustną prezentację szczegółowych zagadnień z zakresu kształtowania środowiska i architektury krajobrazu w języku polskim i obcym oraz uczestniczyć w ukierunkowanej dyskusji z wykorzystaniem języka naukowego (AK1A_U18)
Kompetencje społeczne (postawy):
- uaktualniać i pogłębiać samodzielnie swoją wiedzę i umiejętności kognitywne oraz zawodowe zachowując krytyczną postawę i skłonność do weryfikowania pozyskiwanych informacji (AK1A_K01)
- pracować indywidualnie wykazując inicjatywę i samodzielność w działaniach oraz efektywnie współdziałać w pracy zespołowej, pełniąc w niej różne role; obiektywnie ocenić efekty pracy własnej i członków zespołu (AK1A_K04)
- dbać o bezpieczeństwo pracy własnej i innych oraz miejsce pracy, a także zachować opanowanie w stanach zagrożenia (AK1A_K06)
Kryteria oceniania
Wykład: zaliczenie na ocenę
Pracownia: zaliczenie na ocenę
Literatura
Literatura podstawowa:
1.Basak A. 2009. Regulatory wzrostu w matecznikach, szkółkach i młodych sadach. Plantpress, Warszawa.
2.Praca zbiorowa pod red. Komosa A. 2012. Żywienie roślin ogrodniczych.
Wydawnictwo PWRiL, Warszawa
3.Chmiel H. i inni 2010. Uprawa roślin ozdobnych. PWRiL, Warszawa.
4.Chohura P. 2007. Podłoża ogrodnicze. Plantpress, Warszawa.
5.Praca zbiorowa 1999. Technologia produkcji roślinnej. Wydawnictwo PWRiL, Warszawa.
6.Praca zbiorowa 1999. Podstawy produkcji roślinnej. PWRiL, Warszawa.
7.Praca zbiorowa 1997. Uprawa roli i nawożenie roślin ogrodniczych. PWRiL, Warszawa
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: