Rośliny uprawne w krajobrazie 6.21-RUK
Treści kształcenia (W): Rola i funkcje roślinności uprawnej w architekturze krajobrazu. Podstawowe grupy roślin uprawnych stosowanych w architekturze krajobrazu. Zioła w ogrodzie – wymagania i pielęgnacja. Zakładanie ogrodów ziołowych. Jadalne rośliny dziko rosnące. Warzywa w ogrodzie – ogólne zasady uprawy. Projektowanie ogrodów warzywnych. Warzywa mało znane. Rośliny trawiaste – ogólne zasady uprawy. Zakładanie ogrodów z wykorzystaniem bambusów i traw. Zastosowanie krzewów owocowych w architekturze krajobrazu. Drzewa owocowe w aranżacji współczesnych ogrodów miejskich. Drzewa jadalne wokół nas. Mało znane rośliny sadownicze.
Treści kształcenia (K): Charakterystyka morfologiczna z elementami uprawy znanych i mało znanych roślin uprawnych o walorach umożliwiających do wykorzystania w architekturze krajobrazu. Zakres roślin obejmuje: zioła, warzywa, zboża, jadalne rośliny trawiaste, krzewy i drzewa owocowe.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Realizowany w sali
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
- charakteryzować podstawowe zjawiska, procesy i zagadnienia związane z funkcjonowaniem oraz kompozycją elementów przyrodniczych i antropogenicznych w tym związki i zależności między różnymi dyscyplinami nauk przyrodniczych właściwych dla architektury krajobrazu (AK1A_W01)
- opisać przyrodę jako zbiór wartości poznawczych, ekonomicznych, estetycznych i edukacyjnych oraz najważniejsze problemy z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla architektury krajobrazu (AK1A_W05)
- objaśnia zasady projektowania, urządzania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu z wykorzystaniem dostępnych technologii inżynierskich, środków technicznych i materiałów (w tym dobór odpowiedniej roślinności, sposobów jej ochrony, nawożenia i pielęgnacji) (AK1A_W12)
Umiejętności:
- posługiwać się aktualnym aparatem pojęciowym i terminologią (także w języku angielskim) zakresu architektury krajobrazu i kształtowania środowiska przyrodniczego (AK1A_U02)
- czytać ze zrozumieniem literaturę z zakresu architektury krajobrazu i pokrewnych dyscyplin naukowych, w języku polskim i angielskim (AK1A_U16)
- przygotować i przedstawić (z wykorzystaniem technik multimedialnych) ustną prezentację szczegółowych zagadnień z zakresu kształtowania środowiska i architektury krajobrazu w języku polskim i obcym oraz uczestniczyć w ukierunkowanej dyskusji z wykorzystaniem języka naukowego (AK1A_U18)
Kompetencje:
- uaktualniać i pogłębiać samodzielnie swoją wiedzę i umiejętności kognitywne oraz zawodowe zachowując krytyczną postawę i skłonność do weryfikowania pozyskiwanych informacji (AK1A_K01)
- pracować indywidualnie wykazując inicjatywę i samodzielność w działaniach oraz efektywnie współdziałać w pracy zespołowej, pełniąc w niej różne role; obiektywnie ocenić efekty pracy własnej i członków zespołu (AK1A_K04)
- dbać o bezpieczeństwo pracy własnej i innych oraz miejsce pracy, a także zachować opanowanie w stanach zagrożenia (AK1A_K06)
Kryteria oceniania
Wykład: zaliczenie na ocenę
Konwersatorium: zaliczenie na ocenę
Literatura
1. Fijołek M. 2016. Zioła w ogrodzie. Wydawnictwo SBM, Warszawa.
2. Gawłowska A. 2014. Uprawa ziół. Wydawnictwo SBM, Warszawa.
3. Fleischhauer S. G., Guthmann J., Speigelberger R. 2014. Jadalne rośliny dzikorosnące. Wydawnictwo Vital, Warszawa.
4. Sikora E. 2011. Ogród warzywny przy domu. Wydawnictwo Hortpress, Warszawa.
5. Durau B. 2013. Uprawa mało znanych roślin warzywnych. Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Bydgoszcz.
6. Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B. 2007. Mało znane rośliny sadownicze. Wydawnictwo Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn.
7. Powel A. M. 2005. Ogrody w mieście. Projektowanie przestrzeni i roślinności. Wydawnictwo Elipsa, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: