Estetyka druku 6.4-ED
1. Prezentacja arkuszy drukarskich (produktów, uszlachetnień),
2. Wybór formatu papieru (spady, bigowanie, falcowanie),
3. Omówienie kwestii doboru formatów papieru w poligrafii, pełnego wykorzystania arkusza z uwzględnieniem niezbędnych znaczników, spadów odległości od łapek, itd.
4. Omówienie tematu koloru w poligrafii (Modele RGB i CMYK),
5. Subiektywność widzenia, złudzenia optyczne,
6. Profile kolorystyczne,
7. Pomiar barwy,
8. Kalibracja monitora.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Posiada wiedzę z zakresu najpopularniejszych technik drukarskich: offsetu arkuszowego, sitodruku oraz tampondruku. Posiada wiedzę z zakresu fizjologii widzenia oraz postrzegania otaczającego świata przez ludzki zmysł wzroku. Zna podstawowe wymogi jakościowe materiałów przeznaczonych do reprodukcji wybraną techniką drukarską.
Umiejętności
Potrafi pozyskać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł informacji zarówno w języku polskim jak i języku angielskim. Umie podnosić swoje kompetencje zawodowe poprzez samokształcenie.
Kompetencje społeczne (postawy)
Rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego dokształcania się w celu podnoszenia swoich kompetencji zawodowych, osobistych i społecznych. Do swoich obowiązków podchodzi w sposób odpowiedzialny i profesjonalny. Ma świadomość roli społecznej absolwenta i rozumie potrzebę formułowania i przekazywania społeczeństwu informacji i opinii dotyczących osiągnięć z zakresu techniki i informatyki i innych aspektów działalności inżynierskiej; przekazywane informacje podaje w sposób przystępny i zrozumiały
Kryteria oceniania
Zaliczenie przedmiotu jest oparte na podstawie stopnia zaangażowania i zainteresowania, przygotowania poprawności plików przeznaczonych dla zakładów poligraficznych i drukarni podczas zajęć, aktywności w trakcie zajęć. • część zajęć realizowana metodą kształcenia na odległość e-learning za pośrednictwem środowiska moodle
Literatura
Adam Zausznica. Nauka o barwie. Wyd.2, PWN, Warszawa, 2012.
Paweł Zakrzewski: Kompendium DTP Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign i Acrobat w praktyce. Helion 2015
Adam Wolański: Edycja tekstów. Praktyczny poradnik. Wydawnictwo Naukowe PWN 2013
Andrzej Gołąb: DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem. Helion 2013
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: