Materiały polimerowe w medycynie 7-D2-3-P-01
Treści merytoryczne przedmiotu:
Studenci zapoznają się z metodami otrzymywania, właściwościami i wymaganiami materiałów polimerowych stosowanych w farmacji i medycynie.
Omówione zostaną polimery naturalne i syntetyczne oraz tworzywa używane do wytwarzania sprzętu pomocniczego stosowanego w medycynie (strzykawki, węże, wenflony, dreny, wzierniki etc.) oraz materiały polimerowe do długotrwałego kontaktu z zewnętrznymi i wewnętrznymi częściami organizmu np. stosowanymi w stomatologii (protezy i wypełnienia), okulistyce (soczewki kontaktowe, okulary), ortopedii (protezy kończyn), kardiologii (stawy, stenty, naczynia krwionośne, sztuczne zastawki i sztuczne serce) i chirurgii (nici chirurgiczne, kleje, cementy kostne, implanty). Studenci zostaną zapoznani z konstrukcyjnymi materiałami polimerowymi wykorzystywanymi do budowy urządzeń, narzędzi i części aparatury medycznej oraz materiałami stosowanymi w diagnostyce medycznej. Szeroko zostaną omówione polimery wykorzystywane w farmacji jako osłonki i środki do przenoszenia i uwalniania leków. Wykład zostanie uzupełniony zwiedzaniem ośrodków specjalizujących się w badaniach i produkcji urządzeń dla medycyny z wykorzystaniem polimerów.
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
Wiedza z zakresu nowoczesnych materiałów polimerowych stosowanych w medycynie i farmacji, łącznie z metodami ich otrzymywania, właściwościami i wymaganiami stawianymi takim materiałom.
Kryteria oceniania
A. Sposób zaliczenia
wykład: Egzamin
konwersatorium: Zaliczenie na ocenę
B. Formy zaliczenia
Egzamin pisemny
Zaliczenie: prezentacja multimedialna
C. Podstawowe kryteria
Do zdania egzaminu konieczne jest uzyskanie co najmniej połowy maksymalnej liczby punktów w pracy pisemnej
Literatura
Zalecana literatura:
„Chemia polimerów” tom III pod red. Z. Florjańczyka i S. Penczka
2. „Współczesna wiedza o polimerach” J. F. Rabek
3. „Encyclopedia of biomaterials and biomedical engineering”, ed. G.E. Wnek i G.L. Bowlin, Informa Healthcare, New York, London
4. E. Olędzka, M. Sobczak, W.L. Kołodziejski , Polimery Nr 11-12, str. 795 (2007)
5. M. Sobczak, E. Olędzka, W.L. Kołodziejski , R. Kuźmicz, Polimery Nr 6, str. 411 (2007)
6. www.tworzywasztuczne.yoyo.pl
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: