Farmacja kliniczna 7-S5-10-03
Wykłady
1. Farmacja kliniczna – zadania i perspektywy. Badania kliniczne i rejestracja leku.
2. Terapia indywidualizowana.
3. Zmiany działania leków w stanach fizjologicznych
4. Zmiany działania leków w stanach patologicznych
5. Farmacja geriatryczna
6. Polifarmakoterapia; interakcje i działania niepożądane leków.
7. Terapia zakażeń, farmacja onkologiczna – wybrane zagadnienia.
Ćwiczenia
1. Uzależnienie od Efedronu. Komunikat do fachowych pracowników ochrony zdrowia. Leczenie zapalenia płuc, oskrzeli i infekcji dróg moczowych u osób starszych. Ból języka u pacjentki z depresją. Przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego. Badania kliniczne ogólnie.
2. Zakrzepica. Leczenie bólu preparatami złożonymi. Zespół odoru rybnego. Wstrząs hipoglikemiczny. Badania kliniczne ogólnie.
3. Krwotoki po lekach przeciwzakrzepowych. Populacja geriatryczna. Pacjentka z depresją i szumami usznymi. Rabdomioliza. Opieka farmaceutyczna ogólnie.
4. Dna moczanowa. Farmakoterapia gorączki – jeżeli NLPZ to który, czyli dlaczego Naproksen.
5. NLPZ działania niepożądane. Interakcje antybiotyków. Kobieta z bólami głowy i twarzy. Sok grejpfrutowy. Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z chorobą dróg oddechowych.
6. Leki hipolipemiczne. Interakcje leków wykrztuśnych i przeciwkaszlowych. Interakcje MelatoninyPacjent zażywający Klarytromycynę i Fenobarbital. Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z bólem.
7. Benzodiazepiny - złamanie szyjki kości udowej. Lekarze POZ karmią pacjentów lekami. Metformina – działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. Dawkowanie leków u osoby starszej – też na wykładzie. Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z cukrzycą.
8. Methotrexat. Lewotyroksyna.
9. Wstrząs anafilaktyczny po użądleniu. Leki przeciwpadaczkowe a antykoncepcja. Methotrexat przykład złego dawkowania. Niewydolność wątroby. Cefalosporyny a Etanol. Farmakoterapia w onkologii i psychoonkologii.
10. Talidomid. Statyny interakcje. Których antybiotyków nie należy stosować u osób starszych? Których NLPZ nie należy stosować u osób w podeszłym wieku? Antybiotyki i antykoncepcja. Miłorząb japoński i NLPZ. Dziurawiec i antydepresanty. Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z chorobą serca i układu krążenia.
11. Celiakia. Interakcje: Korzystne, Niekorzystne, Synergizm. Glikozydy nasercowe. IKA. Leki hipolipemiczne i grejpfrut. Opieka farmaceutyczna w szpitalu.
12. Nikotyna. Estradiol. Disulfiram. Fenobarbital.
13. Zespół FAS. Palenie papierosów w ciąży. Zaburzenia smaku po Metforminie. Depresja a Rezerpina. Bezsenność a Diazepam. Rozwiązywanie problemów farmako-terapeutycznych.
14. Hiper i hipoglikemia. Interakcje leków antyhistaminowych. Działania niepożądane po Agomelatynie. Równoczesne stosowanie leków przeciwgruźliczych i antykoncepcyjnych. Farmacja geriatryczna.
15. Leki i Tyramina. TLPD i Antykoncepcja. Neuroleptyki i mielotoksyczność.
Kierunek studiów
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Wymagania
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
zasady indywidualizacji farmakoterapii uwzględniające różnice w działaniu leków spowodowane czynnikami fizjologicznymi w stanach chorobowych w warunkach klinicznych E.W10
prawne, etyczne i metodyczne aspekty prowadzenia badań klinicznych oraz rolę farmaceuty w ich prowadzeniu E.W23
Umiejętności
wykonywać i objaśniać indywidualizację dawkowania leku u pacjenta w warunkach klinicznych E.U10
dobierać postać leku dla pacjenta, uwzględniając zalecenia kliniczne, potrzeby pacjenta i dostępność produktów E.U11
aktywnie uczestniczyć w prowadzeniu badań klinicznych, w szczególności w zakresie nadzorowania jakości badanego produktu leczniczego, i monitorowaniu badania klinicznego oraz zarządzać gospodarką produktów leczniczych i wyrobów medycznych przeznaczonych do badań klinicznych E.U24
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia wykładów jest aktywna obecność na zajęciach i zaliczenie kolokwium końcowego oraz 2 kolokwiów cząstkowych, które obejmują treści omawiane na wykładach oraz w podanej literaturze.
Nieobecność na wykładach wymaga usprawiedliwienia i przygotowania referatu na temat zadany przez koordynatora przedmiotu.
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest aktywne uczestnictwo w zajęciach i zaliczenie 4 kolokwiów cząstkowych, które obejmują treści omawiane na ćwiczeniach oraz w podanej literaturze.
Nieobecność na ćwiczeniach wymaga usprawiedliwienia i przygotowania referatu na temat zadany przez koordynatora przedmiotu.
- uzyskanie średniej oceny co najmniej 3,00.
Minimalny próg zaliczeniowy 60%
Literatura
Literatura podstawowa
1. Jaehde U., Radziwill R., Kloft C.: Farmacja kliniczna. Red. A. Wiela-Hojeńska, E. Grześkowiak, E. Jaźwińska-Tarnawska, Ł. Łapiński, A. Skowron. MedharmPolska, Wrocław, 2014.
2. Farmakologia kliniczna. Znaczenie w praktyce medycznej. Krystyna Orzechowska-Juzwenko, Wydawca: Górnicki, Wrocław, 2023
3. Brodniewicz T.: Badania kliniczne. CeDeWu, Warszawa, 2015.
Literatura uzupełniająca
1. Farmakoterapia u pacjentów w wieku podeszłym. Istotne problemy praktyczne. Seria W gabinecie lekarza POZ. Farmakoterapia geriatria. Autorzy: Jarosław Woroń, Barbara Gryglewska Wydawca: PZWL rok 2023
2. Mutschler E., Geisslinger G., Ruth P., Menzel S., Schmidtko A. (red. wyd. pol. D. Pawlak, B. Sienkiewicz Oleszkiewicz): Farmakologia z elementami toksykologii. Farmakologia ogólna i kliniczna, toksykologia. MedPharm Polska, Wrocław, 2020.
3. Interakcje leków w praktyce klinicznej, Warszawa 2024 Autor: Elżbieta Kostka-Trąbka, Jarosław Woroń
4. Wydawca: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: