Technologia postaci leku 3 7-S5-9-02
Wykłady
W01 Żywienie pozajelitowe
W02 Nowoczesne postacie leków część 1. Makropostacie i Mikropostacie. Perspektywy, zastosowanie, ograniczenia.
W03 Nowoczesne postacie leków część 2. Formy nano. Dendrymery. Nanorurki. Systemy celowane. Perspektywy, zastosowanie, ograniczenia.
W04 Krew i preparaty krwiopochodne. Zasady GMP. Systemy terapeutyczne.
W05 Rodzaje systemów kontrolowanego uwalniania leków. Metody kontrolowanego dozowania leków. Substancje pomocnicze stosowane w technologii postaci leku i ich wpływ na profil uwalniania.
Ćwiczenia
C01 Ćwiczenia organizacyjne. Metody syntezy i otrzymywanie nanocząstek na przykładzie nanocząstek miedzi i srebra. Sposoby przyłączania substancji czynnej do nanocząstek.
C02 Zasady kontroli i oceny układów bazujących na nanocząstach miedzi i srebra. Ocena morfologii nanocząstek z wykorzystaniem mikroskopii elektronowej. Termograwimetria – zastosowanie, zasady pomiaru i wykorzystanie do oceny nanocząstek.
C03 Przygotowanie półstałych (hydrożelowych) postaci leku w oparciu o otrzymane nanocząstki opłaszonone lekiem i nie opłaszczone lekiem. Ocena lepkości z wykorzystaniem reometru rotacyjnego.
C04 Analiza reologiczna otrzymanych hydrożeli oraz hydrożele handlowe wykorzystywane w medycynie i farmacji
C05 Badanie właściwości otrzymanych hydrożeli niemodyfikowanych oraz modyfikowanych nanocząstkami z wykorzystaniem reometru oscylacyjno-rotacyjnego. Metodologia pomiarów reometrycznych.
C06 Oznaczanie zawartości substancji czynnej w przygotowanych hydrożelach. Wykorzystanie technik chromatograficznych w analizie postaci leku.
C07 Analiza chromatograficzna w ocenie zawartości substancji czynnej w wybranych handlowych preparatach.
C08 Żywienie pozajelitowe i zasady żywienia pozajelitowego. Obliczenia.
C09 Ćwiczenia podsumowujące. Prezentacja wyników własnych.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
Realizowany w sali
Wymagania
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Potrafi zaprojektować doświadczenie na podstawie analizy literatury, zna metody oceny i kontroli produktu leczniczego
Wie o możliwościach zastosowania nanocząstkowych nośników substancji zarówno w terapii jak i diagnostyce. Zna możliwości jakie daje nanotechnologia w onkologii, leczeniu chorób zakaźnych i terapii genowej. Zna postępy rozwoju inteligentnych nośników leków
Zna rodzaje polimerowych nośników leków oraz systemów terapeutycznych. Zna komercyjnie dostępne leki oparte na nośnikach. Zna sposoby uwalniania substancji leczniczych leku w zależności od rodzaju i struktury zastosowanego nośnika.
Potrafi określić profil uwalaniania substancji czynnej w zależności od zastosowanych materiałów pomocniczych i rodzaju zastosowanego nośnika
Umiejętności
Potrafi przygotować w sposób praktyczny wybrane nowoczesne postacie leków oraz dokonać ich wstępnej oceny
Potrafi dobrać metody analityczne i wykonać praktycznie doświadczenia niezbędne do przygotowania i oceny postaci leku
Potrafi udokumentować i przeanalizować wyniki pracy własnej oraz wyciągnąć wnioski
Kompetencje społeczne (postawy)
Jest zdolny do wyciągania i formułowania wniosków z własnych obserwacji oraz zweryfikować efekty własnej pracy
Nabywa umiejętności pracy zespołowej
Nabywa umiejętności niezbędne do należytego sprawowania zawodu farmaceuty, oraz rozumie konieczność ciągłe doszkalania i uzupełniania wiedzy, dostrzega dynamikę rynku i potrzebę dalszego kształcenia. Rozumie potrzebę naukowego podejścia do zagadnień technologicznych
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny testowy – próg zaliczeniowy 60% poprawnych odpowiedzi
Przygotowanie sprawozdania z cyklu ćwiczeń w formie przypominającej artykuł naukowy oraz zreferowanie wyników pracy własnej. Wskazanie osób odpowiedzialnych za poszczególne elementy sprawozdania (np. wykres, wstęp teoretyczny itp.). Ocenie podlega sprawozdanie 60% oceny końcowej oraz prezentacja 25% oceny końcowej i dyskusji 15% oceny końcowej.
Kolokwium pisemne obejmujące zagadnienia poruszane w trakcie ćwiczeń, kolokwium testowo-problemowe lub opisowe. Prób zaliczenia 60% poprawnych odpowiedzi.
Ocenę końcową z ćwiczeń laboratoryjnych stanowi 30% oceny ze sprawozdania i 70% oceny z kolokwium.
Literatura
Wybrane artykuły z piśmiennictwa naukowego i branżowego dotyczące treści programowych przedmiotu TPL III, wskazane przez nauczyciela lub wyszukane przez studentów.
Janicki S., Sznitowska M., Zieliński W. Dostępność farmaceutyczna i dostępność biologiczna leków”, OIN Polfa, Warszawa 2001
Müller R.H., Hildebrand G.E. (red.) „Technologia nowoczesnych postaci leków”, WL PZWL, Warszawa 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: