Wychowanie fizyczne - Zumba 8-WF-Z
Zumba opiera się na zasadach treningu interwałowego i aerobowego (cardio), co wpływa korzystnie na wydolność krążeniowo-oddechową oraz wzmaga spalanie kalorii. Poza tym wykonywane ruchy doskonale wzmacniają i modelują sylwetkę, szczególnie mięśnie stabilizujące tułów (brzuch, plecy) oraz pośladki, nogi i ramiona. Zumba kształtuje również koordynację ruchową, poczucie rytmu oraz pamięć ruchową, zwiększa elastyczność i zakres ruchów w stawach, a przede wszystkim wyzwala pozytywną energię i wprawia w dobry nastrój.
Zajęcia rozpoczynają się rozgrzewką, w trakcie której dominują kroki znane z aerobiku, jak np. step touch, step out, double step i inne, następnie głównym celem zajęć jest stopniowe opanowanie prostych układów choreograficznych do specjalnie dobranej muzyki. Końcowa część zajęć to faza rozluźniania i stretchingu przy wolniejszych rytmach muzycznych. Aby opanować Zumbę niekonieczne są umiejętności taneczne, dlatego każdy może uczestniczyć w zajęciach. Wykorzystywane w Zumbie motywujące, energiczne i gorące rytmy oraz łatwe do opanowania układy choreograficzne tworzą szczególną atmosferę zacierającą granice między ćwiczeniami fizycznymi, a zabawą.
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Poziom studiów
Profil kształcenia
Rodzaj przedmiotu
Ogólnie: zajęcia wychowania fizycznego obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego | W cyklu 2022/23-Z: zajęcia wychowania fizycznego |
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Wymagania
Założenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
-Student posiada wiedzę na temat rodzajów oraz techniki podstawowych kroków tanecznych i fitness wykorzystywanych w Zumbie
- Student potrafi wykonać podstawowe kroki Zumby, dopasować rytm muzyczny do danego tańca oraz wykonać proste układy choreograficzne do konkretnych piosenek.
- Student posiada nawyk systematycznej aktywności ruchowej oraz dbania o własne zdrowie i sprawność fizyczną.
Kryteria oceniania
– student potrafi opisać podstawowe kroki stosowane w Zumbie i dopasować je do odpowiedniego rytmu muzycznego.
- Obserwowanie studenta podczas wykonywania układów Zumby; -
– student prezentuje przygotowany przez siebie układ Zumby i wykonuje go z pozostałymi uczestnikami zajęć.
– do uzyskania zaliczenia wymagane jest 100% obecności na zajęciach; każda ewentualna nieobecność musi być odrobiona na innych zajęciach u prowadzącego, do którego zapisany jest student; wyjątek stanowi nieobecność spowodowana chorobą, której nie trzeba odrabiać jeśli jest usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Zumba Fitness, LLC , Instruktor Training Manual. Basic Steps Level 1, 2008
Grodzka-Kubiak E., Aerobik czy fitness, DDK Edition, AWF Poznań, 2002
Charles B. Corbin Kondycja, sprawność, zdrowie. Zysk I S-ka, Poznań 2007
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: