Protokół dyplomatyczny 9.10-S-PD
Protokół dyplomatyczny określa reguły postępowania i zachowania dyplomaty, normy obowiązujące w kontaktach urzędowych z władzami państwa akredytacji, jak również we wzajemnych stosunkach między placówkami dyplomatycznymi innych państwa w danej stolicy.
Protokół dyplomatyczny reguluje wzajemne kontakty szefów państwa, jak i osób reprezentujących dane państwo, a także instytucji i urzędów.
Jednym z jego elementów jest Ceremoniał państwowy czyli reguły protokolarne obowiązujące w czasie wizyt i oficjalnych spotkań najwyższych przedstawicieli obcych państw, zwłaszcza głowy państwa w państwie przyjmującym. Dzięki ceremoniałowi wizytom tym nadaje się uroczysty charakter, podkreślający nie tylko szacunek dla przedstawiciela drugiego państwa, lecz także znaczenie stosunków między określonymi państwami. Ceremoniał państwowy sięga swymi korzeniami początków pojawienia się państwa i wywodzi się od niekiedy rozbudowanych ceremoniałów dworskich. wizyt na okręcie wojennym, podczas których oddawana jest m.in. określona dla każdego stopnia dyplomatycznego liczba salw [np. we Francji dla ambasadora - 17, posła (ministra pełnomocnego) - 13, konsula generalnego - 9 i konsula - 7 salw].
W praktyce reguły te zwane są także protokołem dyplomatycznym.
Z tego wywodzi się Ceremoniał dyplomatyczny tj. zespół reguł protokolarnych i zwyczajów obowiązujących przy organizacji różnych uroczystości i imprez tylko z udziałem przedstawicieli dyplomatycznych, m.in. ceremoniał obowiązujący przy składaniu listów uwierzytelniających głowie państwa przez nowego ambasadora obcego państwa, składaniu wieńców z okazji rocznic historycznych,
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
Wiedza
Ma wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z funkcjonowaniem Protokołu Dyplomatycznego, zarówno jako struktury w ramach MSZ jak i wchodzących w skład Korpusu Dyplomatycznego. Rozumie funkcjonowanie placówek dyplomatycznych i placówek konsularnych. Zna zasady precedencji oraz Savoir vivre i bon ton obowiązujące w dyplomacji.
Umiejętności
Posiada umiejętność ustalania stanu faktycznego, wykładni przepisów jak i wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
Postawy
Ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznacza kierunki własnego rozwoju i kształcenia. Jest gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych, wykazywania aktywności, trudu, wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie administracji publicznej.
Kryteria oceniania
1. Opracowanie prezentacji multimedialnej (w grupach studenckich).
2. Praca pisemna
3. Frekwencja na zajęciach.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura:
Edward Pietkiewicz, Protokół Dyplomatyczny, Wyd. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Warszawa 1998,
Julian Sutor, Leksykon dyplomatyczny, Wyd. LexisNexis, Warszawa 2005,
Anna Przyborowska-Klimczak, Wojciech Szczepan Staszewski, Prawo Dyplomatyczne i Konsularne Wybór Dokumentów, Lubelskie Wydawnictwa Prawnicze, Lublin 2005,
Cezary Ikonowicz, Jan W.Piekarski, Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2009,
Julian Sutor, Prawo dyplomatyczne i konsularne, Wyd. LexsisNexis, Warszawa 2010,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: