Prawo rynku kapitałowego 9.11-PRK
W czasie wykładu przedstawione zostaną podstawowe zasady i pojęcia prawa rynku kapitałowego, tak w zakresie regulacji cywilnoprawnych, jak i prawa publicznego. Omówione zostaną regulacje ustaw z 29 lipca 2005 r.: o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz unijne unormowania dotyczące rynku kapitałowego, w tym funkcjonowania ESA. W szczególności omówiona zostanie problematyka rynków regulowanych, rynków pozagiełdowych, zakazu manipulacji, przyjętych praktyk rynkowych, KDPW, domów maklerskich, zasad prowadzenia działalności na terenie Polski przez zagraniczne firmy inwestycyjne, banków powierniczych, maklerów papierów wartościowych i doradców inwestycyjnych, tajemnicy zawodowej i informacji poufnych w obrocie instrumentami finansowymi, prospektu emisyjnego i memorandum informacyjnego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
przyswojenie zasad i pojęć prawa papierów wartościowych, budowy, hierarchii i dekodowania norm właściwych dla tego prawa, nabycie wiedzy na temat instytucji i konstrukcji prawnych z zakresu prawa rynku kapitałowego ,
Umiejętności:
nabycie umiejętności analizy, interpretacji i stosowania tekstów prawnych, orzecznictwa sądowego oraz organów administracji publicznej, literatury o charakterze dogmatycznym, z korzystania z baz danych; dostrzega związki pomiędzy zjawiskami prawnymi i innymi zjawiskami kulturowymi i społecznymi
Kompetencje społeczne (postawy):
zdolność do prowadzenia dyskursu prawniczego; zdolność do udzielania porad prawnych w nieskomplikowanych stanach faktycznych i prawnych z zakresu prawa rynku kapitałowego; świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia: zaliczenie z oceną - przygotowanie pisemnego referatu.
Kryteria oceny: powołanie właściwych regulacji prawnych, logiczność i spójność wywodu, umiejętność korzystania z dorobku orzecznictwa i piśmiennictwa.
Literatura
A. Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć (zdania egzaminu):
K.Zacharzewski, Prawo giełdowe, Warszawa 2012
J.Mojak, Prawo papierów wartościowych. Zarys wykładu, Warszawa 2013,
B. Literatura uzupełniająca
W.Dębski, Rynek finansowy i jego mechanizmy. Podstawy teorii i praktyki, Warszawa 2003,
A.Chłopecki, Opcje i transakcje terminowe – zagadnienia prawne, Warszawa 2001,
A. Michór, Nowa europejska architektura nadzoru nad rynkiem bankowym, „Bezpieczny Bank” 2011, nr 1, s. 71 i n.,
W.Nawrot, Rynek kapitałowy i jego rozwój, Warszawa 2008,
M.Wierzbowski, L.Sobolewski, P.Wajda, Prawo rynku kapitałowego. Komentarz, Warszawa 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: