Obrona cywilna 9.2-BW-II-ObC
Treści wspólne dla ćwiczeń i wykładów
1. Obrona cywilna – pojęcie, istota i geneza.
2. Obrona cywilna w świetle MPH.
3. Obrona cywilna w systemie bezpieczeństwa narodowego RP.
4. Podstawa prawna funkcjonowania obrony cywilnej.
5. Organizacja i zadania obrony cywilnej.
6. Formacje obrony cywilnej.
7. Obowiązki obywateli w zakresie obrony cywilnej.
8. Służba w obronie cywilnej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Zna elementarną terminologię używaną w bezpieczeństwie wewnętrznym, rozumie jej źródła oraz zastosowanie również w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych , posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla absolwenta bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie dziedzin uzupełniających , w tym filozofii, psychologii, socjologii, negocjacji, technik informatycznych.
K_W02 Zna pojęcia, struktury organów i instytucji z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zasad rozumowania prawniczego, logiki, organizacji i zarządzania.
K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.
K_W05 Ma podstawową wiedzę o człowieku , w szczególności podmiocie konstytuującym struktury społeczne i zasady ich funkcjonowania, a także działającym w tych strukturach.
Umiejętności:
K_U02 Samodzielne zdobywa, wykorzystuje i poszerza wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U06 Posiada umiejętność spójnego, logicznego, merytorycznego dokonywania wypowiedzi w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu administracji bezpieczeństwa i nauk pokrewnych.
K_K03 Potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i nauk pokrewnych.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin, zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: test jednokrotnego wyboru
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: praca semestralna
Metody dydaktyczne: analiza tekstów, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną, wykorzystanie e-learningu
Zaliczenie wykładu odbywa się na podstawie oceny uzyskanej z testu. Zaliczenie ćwiczeń odbywa się na podstawie oceny uzyskanej z testu oraz aktywności studentów na zajęciach.
Literatura
1. Grzegorz Pietrek, Michalina Pietrek, Obrona cywilna jako element systemu bezpieczeństwa narodowego, Wyd. CeDeWu, 2020.
2. Justyna Stochaj, Ochrona ludności i obrona cywilna w systemie bezpieczeństwa narodowego, Difin, Warszawa 2020.
3. Jan Pilżys, Obrona cywilna w Polsce : współczesność i perspektywy, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2019.
4. Romuald Kalinowski, Obrona cywilna w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, Siedlce 2017.
5. Wojciech Jobda, Obrona cywilna w systemie obronnym państwa, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Dęblin 2013.
6. Franciszek R. Krynojewski, Obrona cywilna Rzeczpospolitej Polskiej, Difin, Warszawa 2012.
7. Romuald Kalinowski, Obrona cywilna w Polsce, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, Siedlce 2011.
8. Waldemat Kitler, Obrona cywilna (niemilitarna) w obronie narodowej III RP, Ergos, Warszawa 2002.
9. J. Marczak, Powszechna ochrona i obrona narodowa, [w:] Podstawy bezpieczeństwa narodowego Polski w erze globalizacji, red. R. Jakubczak, J. Marczak, K. Gąsiorek, W. Jakubczak, AON, Warszawa 2008.
10. J. Gierszewski, Pozamilitarne ogniwa ochronne państwa i ich miejsce w systemie obronnym, [w:] Bezpieczeństwo w administracji i biznesie we współczesnym świecie, cz. 1, red. M. Chrabkowski, C. Tatarczuk, J. Tomaszewski, WSAiB, Gdynia 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: