Powszechna historia państwa i prawa 9.3.Z-P-PHiP
Przedstawienie ustroju Anglii i Wielkiej Brytanii od XVI w. aż po czasy współczesne. Dzieje ustrojowe Francji w okresie monarchii absolutnej, rewolucji francuskiej oraz w XIX i XX w. oraz kodyfikacji prawa rewolucyjnych i napoleońskich. Dzieje ustroju Niemiec i państw niemieckich od XVI w. aż po czasy współczesne oraz niemieckich kodyfikacji prawa cywilnego. Ustrój Rosji od czasów panowania Piotra I i Związku Radzieckiego w XX w.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W02 Student zna w pogłębionych stopniu charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych w systemie nauk oraz ich relacje do innych nauk.
K_W09 Student zna podstawy funkcjonowania państwa prawa w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U01 Student posiada umiejętność prawidłowego ustalania stanu faktycznego, dokonywania pogłębionej wykładni przepisów i subsumpcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U10 Student potrafi samodzielnie uczyć się w sposób ukierunkowany.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
K_K03 Student potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin
Forma zaliczenia wykładu: pytania otwarte pisemne
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny
Wykazanie się odpowiednią wiedzą z zakresu powszechnej historii państwa i prawa.
Literatura
Michał Sczaniecki – „Powszechna historia państwa i prawa”, Warszawa 2009.
Edmund Klein – „Powszechna historia państwa i prawa”, Wrocław 2004.
Krzysztof Krasowski. Bogdan Lesiński, Krystyna Sikorska-Dzięgielewska, Jerzy Walachowicz – „Powszechna historia państwa i prawa”, Poznań 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: