Publiczne prawo konkurencji 9.4.Z-A-II-PbK
1. Zagadnienia ogólne dotyczące zjawiska konkurencji
2. Miejsce prawa publicznej konkurencji w systemie prawa
3. Historia rozwoju prawa publicznej konkurencji
4. Cel i przedmiot regulacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
5. Zakres przedmiotowy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
6. Zasada eksterytorialności w prawie publicznej konkurencji
7. Organy właściwe w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów
8. Podstawowe pojęcia w zakresie prawa publicznej konkurencji
9. Doktryna public enforcement i pojęcie interesu publicznego
10. Pojęcie praktyk ograniczających konkurencję, a w tym porozumień ograniczających konkurencję i nadużywanie pozycji dominującej
11. Przeciwdziałanie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków
12. Pojęcie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów
13. Rodzaje decyzji wydawanych przez Prezesa UOKiK i postępowanie przed Prezesem UOKiK
14. Kary pieniężne nakładane przez Prezesa UOKiK
15. Przepisy regulujące zachowania organów publicznych mogących godzić w wolną konkurencję (tzw. prawo pomocy publicznej, prawo subwencyjne)
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W03 W pogłębionym stopniu zna cechy człowieka jako twórcy kultury i podmiotu konstytuującego struktury społeczne oraz zasady ich funkcjonowania.
K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z pozycją prawną obywateli oraz pracowników administracji publicznej ich postaw i uwarunkowań funkcjonalnych.
K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ norm na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.
K_W07 Ma pogłębioną znajomość zagadnień związanych z instytucjami i organami administracji publicznej oraz rozumie współzależności zachodzące między nimi, stosowane procedury, techniki, systemy operacyjne, ma poszerzoną wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju.
K_W08 W pogłębiony sposób objaśnia reguły zarządzania i administrowania.
K_W09 Zna szczegółową budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu administracji publicznej oraz powiązanych z nią dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U03 Posiada umiejętność złożonego, praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu dokonania pogłębionej analizy motywów, zachowań, działań, formułowania hipotez oraz zapobiegania zjawiskom i zdarzeniom
K_U05 Samodzielnie posługuje się orzecznictwem sądowym, literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.
K_U08 Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
K_U09 Posiada umiejętność dokonywania pogłębionej identyfikacji strategii argumentacyjnych, posiada w pełni samodzielną umiejętność prezentacji własnych tez, poglądów, sugestii, wątpliwości.
K_U10 Posiada rozszerzoną umiejętność oceny przydatności, wykorzystania metod, procedur, praktyk w kontekście realizacji zadań z szeroko postrzeganej dziedziny administracji publicznej.
K_U11 Posługuje się złożoną i rozbudowaną wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania złożonych strategii działań odnoszących się do problematyki związanej z funkcjonowaniem organów administracji, generowania rozwiązań problemów, prognozowania ich przebiegu, rozwiązania, przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań.
K_U12 Potrafi kreować sposoby i metody samodzielnego uczenia się.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczania kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
K_K03 Ma gotowość do podejmowania nowych wyzwań zawodowych, pogłębionego wykazywania aktywności, trudu, wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie administracji publicznej, wykazywania odpowiedzialności przed współpracownikami i innymi członkami społeczeństwa.
K_K05 Ma pogłębioną zdolność do dostrzegania i formułowania problemów merytorycznych, etycznych, społecznych związanych z własną i cudzą pracą, poszukiwania optymalnych rozwiązań, zdolność do występowania w imieniu i na rzecz podmiotów publicznych, osób trzecich.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin
Forma zaliczenia wykładu: test jednokrotnego wyboru
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: ustna, PRZYGOTOWANIE ANALIZY PRZYNAJMNIEJ JEDNEGO KAZUSU Z ZAKRESU OCHRONY KONKURENCJI
-PRAWIDŁOWA IDENTYFIKACJA ŹRÓDEŁ PRAWA OCHRONY KONKURENCJI
PODSTAWOWA ZNAJOMOŚĆ USTAWY O OCHRONIE KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
Literatura
Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć (zdania egzaminu):
C.Kosikowski, Prawo publiczne gospodarcze Polski i Unii Europejskiej, Wydawnictwo Lexis Nexis, w zakresie dotyczącym prawa publicznej konkurencji
Akty normatywne regulujące zagadnienie prawa publicznej konkurencji, a w szczególności:
- art. 76, 20, 22 Konstytucji RP
- ustawa z 16 lutego 2007r. o ochronie konkurencji i konsumentów
- rozporządzenie Rady nr 1/2003/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu WE (Dz. Urz. UE L 1 z 04.01.2003, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 08, t. 02, str. 205);
- rozporządzenie Rady nr 139/2004/WE z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorców (Dz. Urz. UE L 024 z 29.01.2004, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 08, t. 03, str. 40);
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/2004/WE z dnia 27 października 2004 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów ("Rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów") (Dz. Urz. UE L 364 z 9.12.2004).
Literatura uzupełniająca
- Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, praca zbiorowa pod red. E. Stawickiego i A. Stawickiego, Wydawnictwo WoltersKluwer
- K. Kohutek, M. Sieradzka, Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz, Wydawnictwo WoltersKluwer
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: