Europejskie prawo wyznaniowe 9.6-A-II-EPW
1. Zaznajomienie studenta z ogólnymi regulacjami unijnymi i europejskimi nt. prawa wyznaniowego, prawnego położenia kościołów i związków wyznaniowych oraz tzw. nowych ruchów religijnych i sekt.
2. Przekazanie studentowi wiedzy na temat treści aktów prawnych o charakterze wiążącym i niewiążącym takich, jak: Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r., Traktat Rzymski z 1957 r., z Maastricht z 1992 r. i z Amsterdamu z 1997 r. + Deklaracja Nr 11 do tego Traktatu “O statusie kościołów i związków światopoglądowych”, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej z 2000 r., Traktat Lizboński z 2007 r.
3. Omówienie stosunków państwo-związki wyznaniowe w ustawodawstwie 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej w znaczeniu materialnym i formalnym. Położenia prawnego związków wyznaniowych na tle regulacji swobód Rynku Wewnętrznego Unii Europejskiej, w zakresie przepływu osób, przepływu usług, przepływu towarów, przepływu kapitału. Instytucjonalizacji stosunków między Unią Europejską a związkami wyznaniowymi.
I. Pojęcie kościołów, związków wyznaniowych, nowych ruchów religijnych i sekt w prawie unijnym.
II. Ważniejsze akty prawne Unii Europejskiej nt. związków wyznaniowych oraz osób duchownych (m.in. Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r., Traktat Rzymski z 1957 r., z Maastricht z 1992 r. i Deklaracja (Kościelna) Nr 11 do Traktatu Amsterdamskiego “O statusie kościołów i związków światopoglądowych”, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej z 2000 r., sprawy religijne w Traktacie Lizbońskim z 2007 r.
III. Stosunki państwo-związki wyznaniowe w ustawodawstwie krajów członkowskich Unii w znaczeniu materialnym i formalnym.
IV. Związki wyznaniowe na tle regulacji swobód Rynku Wewnętrznego Unii Europejskiej w zakresie swobody przepływu osób, swobody przepływu usług, swobody przepływu towarów, swobody przepływu kapitału.
V. Instytucjonalizacja stosunków między Unią Europejską a związkami wyznaniowymi
- finansowanie i opodatkowanie związków wyznaniowych w krajach Unii Europejskiej,
- ochrona prawna swobody wyznania w krajach Unii Europejskiej,
- małżeństwa wyznaniowe w wybranych krajach Unii Europejskiej,
- nauczanie religii w szkołach w krajach Unii Europejskiej
- ochrona danych osobowych odnoszących się do wyznania i religii (art. 91 RODO)
VI. Wolność sumienia i religii w systemie prawnym Rady Europy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z pozycją prawną obywateli oraz pracowników administracji publicznej ich postaw i uwarunkowań funkcjonalnych.
K_W09 Zna szczegółową budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U04 Samodzielnie posługuje się orzecznictwem sądowym, literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.
K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczących zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno- praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U11 Potrafi kreować sposoby i metody samodzielnego uczenia się.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczania kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia wykładu: test jednokrotnego wyboru
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, analiza tekstów, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną, wykorzystanie
e-learningu
Uczęszczanie na zajęcia, aktywność na zajęciach i posiadanie wiedzy objętej tematyką zajęć. Test końcowy jednokrotnego wyboru obejmujący znajomość materii wykładu.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
B. Banaszak, A. Bisztyga, K. Complak, M. Jabłoński, R. Wieruszewski, K. Wójtowicz, System ochrony praw człowieka, wyd. 2., Zakamycze 2005
K. Orzeszyna, Podstawy relacji między państwem a kościołami w konstytucjach państw członkowskich i traktatach Unii Europejskiej, Lublin 2007.
G. Michałowska, Ochrona praw człowieka w Radzie Europy i w Unii Europejskiej, Warszawa 2007.
D. Rossa, Polityka wyznaniowa Unii Europejskiej, „Przegląd Religioznawczy” 2011, nr 3, s. 97-114.
M. Hucał, Wolność sumienia i wyznania w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Warszawa 2012.
W. Sobczak, Wolność myśli, sumienia i religii. Poszukiwanie standardu europejskiego, Toruń 2013.
Ł. Bojarski, D. Schindlauer, K. Wladasch, M. Wróblewski, Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej jako żywy instrument. Podręcznik dla prawników, Warszawa 2014 (e-book).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: