Antropologia kulturowa 9.6-BW-II-ANP
Definicja, treść i zakres pojęcia „kultura”;
Antropologia, nauka o człowieku i jej implikacje z ”kulturą”;
Kultura w życiu człowieka, człowiek jako twórca kultury;
Początki antropologii kulturowej;
kultura a tożsamość narodu
Wybrane obyczaje, zwyczaje, obrzędy, rytuały różnych społeczeństw;
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Zna elementarną terminologię używaną w bezpieczeństwie wewnętrznym, rozumie jej źródła oraz zastosowanie również w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych , posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla absolwenta bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie dziedzin uzupełniających , w tym filozofii, psychologii, socjologii, negocjacji, technik informatycznych.
K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.
K_W05 Ma podstawową wiedzę o człowieku , w szczególności podmiocie konstytuującym struktury społeczne i zasady ich funkcjonowania, a także działającym w tych strukturach.
Umiejętności:
K_U01 Posiada umiejętność ustalania stanu faktycznego, wykładni przepisów i subsumcji jak i wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Samodzielne zdobywa, wykorzystuje i poszerza wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U03 Posiada umiejętność praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu analizowania motywów, zachowań, działań, formułowaniu hipotez oraz zapobieganiu zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście działalności podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dziedzin pokrewnych.
K_U06 Posiada umiejętność spójnego, logicznego, merytorycznego dokonywania wypowiedzi w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu administracji bezpieczeństwa i nauk pokrewnych.
K_K03 Potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i nauk pokrewnych.
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K06 Myśli i działa w sposób przedsiębiorczy.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia wykładu: ustna, obecność
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: ustna, praca semestralna
Metody dydaktyczne: dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną, projekty studenckie
Ćwiczenia:
Student przygotowuje prezentację multimedialną z analizą i omówieniem danego zagadnienia.
Wykład interakcyjny, dyskusja, ustne odpowiedzi.
Literatura
J. Gajda, Antropologia kulturowa. Wprowadzenie do wiedzy o kulturze, Kraków 2015
J. Gajda, Antropologia kulturowa. Kultura obyczajowa początku XXI wieku, Kraków 2015
M. Brocki, Antropologia społeczna i kulturowa. Problemy dylematy, kontrowersje, Kraków 2013
J. D. Eller, Antropologia kulturowa: globalne siły, lokalne światy, Kraków 2012
W. Griswold, Socjologia kultury. Kultury i społeczeństwa w zmieniającym się świecie, Warszawa 2013
Wybrane filmy dokumentalne z zakresu antropologii kulturowej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: