Warsztaty z zarządzania kryzysowego II 9.6-BW-II-WR
1. Podmioty sprawujące zarządzanie kryzysowe na poziomie WCZK;
2. Katastrofy i klęski żywiołowe – ich skutki dla ludności, mienia, infrastruktury oraz środowiska;
3. Zadania z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej;
4. Plany reagowania kryzysowego – elementy składowe planów – zasady opracowywania planów;
5. Zarządzanie kryzysowe a zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego;
6. Procedury stosowane przez WCZK w ramach zagrożeń
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 W pogłębionym stopniu teorie naukowe właściwe dla kierunku studiów oraz kierunki ich rozwoju, a także zaawansowaną metodologię badań.
K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z funkcjonowaniem aparatu bezpieczeństwa wewnętrznego.
K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ i ryzyko zjawisk społecznych i gospodarczych na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.
K_W07 Ma pogłębioną znajomość zagadnień związanych ze zjawiskiem terroryzmu, przestępczości i stanów nadzwyczajnych.
Umiejętności:
K_U01 Potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U04 Samodzielnie posługuje się literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.
K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczące zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U07 Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
K_U08 Posiada umiejętność dokonywania pogłębionej identyfikacji strategii argumentacyjnych, posiada w pełni samodzielną umiejętność prezentacji własnych też, poglądów, sugestii, wątpliwości.
K_U09 Posiada rozszerzoną umiejętność oceny przydatności, wykorzystania metod, procedur, praktyk w kontekście realizacji zadań z szeroko postrzeganej dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego.
K_U10 Posługuje się złożoną i rozbudowaną wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania złożonych strategii działań odnoszących się do problematyki związanej z funkcjonowaniem organów administracji bezpieczeństwa wewnętrznego, generowanie rozwiązań problemów, prognozowanie ich przebiegu, rozwiązania, przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań.
K_U12 Posiada umiejętności językowe w zakresie nauk administracyjnych z określonymi dla poziomu studiów magisterskich.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonania o potrzebie ciągłego dokształcania się rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia
K_K02 Posiada zdolność do działania w zespole, współdziałania i kooperacji zdolność do kierowania zespołami ludzkimi.
K_K05 Ma pogłębioną zdolność do dostrzegania i formułowania problemów merytorycznych, etycznych, społecznych związanych z własną i cudzą pracą, poszukiwanie optymalnych rozwiązań, zdolność do występowania w imieniu i na rzecz podmiotów publicznych, osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: praca semestralna
Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny, rozwiązywanie zadań, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną, projekty studenckie
- Przekazywanie studentom poleceń, zadań do wykonania przewidzianych do realizacji w danym terminie zajęć;
- Zadanie w ramach ćwiczeń powinno zostać dostarczone do 2 tygodni. Prowadzący może obniżyć ocenę jeżeli zadanie zostanie dostarczone w późniejszym okresie.
- Liczba zdobytych punktów przeliczana jest procentowo według przedstawionej skali;
Ocena
bdb (5) 91% -100% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Ocena
db plus (4,5) 81% -90% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Ocena
db (4) 71% -80% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Ocena
dst plus (3,5) 61% -70% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Ocena
dst (3) 51% -60% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Ocena
ndst (2) 0%-50% poprawnie wykonane zadanie/udzielona odpowiedź/
Literatura
1. Ocena ryzyka na potrzeby zarządzania kryzysowego. Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, RCB, Warszawa 2013
2. Kąkol U., Marczewski M. (2016), Metody i analizy oceny ryzyka stosowane w zarządzaniu kryzysowym na poziomie gminnym, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie”, nr 11.
3. Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, Dz. U. 2019,
4. Wróbel R., Zarządzanie ryzykiem na potrzeby systemu zarządzania kryzysowego w Polsce w optyce wymagań Mechanizmu Ochrony Ludności, „Zeszyty Naukowe Szkoły Głównej Służby Pożarniczej”, nr 69(1), 2019
5. 8.Nepelski M. Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie, Szczytno 2016
6.Sienkiewicz-Małyjurek K., Skuteczne zarządzanie kryzysowe, wyd. Difin, War-szawa 2015
7.Stawnicka J., Wiśniewski B, Socha R., Zarządzanie kryzysowe. Teoria, praktyka, konteksty, badania, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie, Szczytno 2011
8.Wojnarowski J., Wojnarowska-Szpucha S., Procedury zarządzania kryzysowego w sytuacjach zagrożeń niemilitarnych, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Dąbrowa Górnicza 2017
9. Czarnecki D. Skalski D., Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej- wybrane aspekty, Gdańsk 2019, ISBN 978-83-62390-54-0
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: