Stany nadzwydzajne i ich prawne regulacje 9.6-BW-SNP
Pojęcie, rodzaje i konstrukcje stanów nadzwyczajnych (stanów zagrożenia państwa). Definicja stanu wyjątkowego, wojennego i klęski żywiołowej. Cechy stanu nadzwyczajnego. Stany nadzwyczajne a bezpieczeństwo publiczne. Modele regulacji stanu nadzwyczajnego (republikański, konieczności państwowej). Regulacje dotyczące stanów nadzwyczajnych w prawie francuskim i niemieckim. Stany nadzwyczajne na ziemiach polskich w XIX wieku i na początku XX wieku. Prawne regulacje stanów nadzwyczajnych w II Rzeczypospolitej (konstytucja kwietniowa) i praktyka ich stosowania. Prawne formy reakcji na stany zagrożenia w czasach PRL-u. Problem stanu wojennego z 13 grudnia 1981 r. Postanowienia konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r. dotyczące stanów nadzwyczajnych. Charakterystyka ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym. Charakterystyka ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym. Charakterystyka ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej. Charakterystyka ustawy z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Instytucje reagowania kryzysowego na stany nadzwyczajne.
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Posiada rozszerzona wiedzę z zakresu gałęzi prawa przynależnych do prawa publicznego i prawa prywatnego oraz ich relacji do innych dyscyplin naukowych.
Ma rozszerzoną wiedzę dotyczącą struktur funkcjonujących w państwie.
Potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać zjawiska prawne na tle innych zjawisk faktycznych, ekonomicznych, politycznych, międzynarodowych, militarnych itp.
Sprawnie posługuje się systemami normatywnymi oraz regułami postępowania w różnych stanach faktycznych w celu rozwiązania konkretnych problemów.
Jest przygotowany do aktywnego i zawodowego funkcjonowania w organizacjach i instytucjach reagowania kryzysowego.
Ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności oraz ewentualnego ich wykorzystania w różnych stanach prawnych i faktycznych.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę z uwzględnieniem ocen cząstkowych z odpowiedzi ustnych oraz oceny pracy pisemnej.
Literatura
Michał Brzeziński - "Stany nadzwyczajne w polskich konstytucjach", Warszawa 2007
Krzysztof Prokop - "Stany nadzwyczajne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.", Białystok 2005
Krzysztof Prokop - "Modele stanu nadzwyczajnego", Białystok 2012
Lech Mażewski - "Stany nadzwyczajne w Polsce w latach 1918-1989. Szkic ustrojowopolityczny", Toruń 2007
Krzysztof Eckhardt - "Stan nadzwyczajny jako instytucja polskiego prawa konstytucyjnego", Przemyśl 2012
Robert Socha - "Prawne uregulowania stanów nadzwyczajnych", Bielsko-Biała 2010
M. Smaga - "Administracja publiczna w czasie klęski żywiołowej", Kraków 2004
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: