Prawo policyjne 9.6.Z-IV-BW-PAE
1.Struktura organizacyjna i zadania policji.
2.Zakres uprawnień policji. Pełnienie funkcji Komendanta Policji.
3.Czynności operacyjno-rozpoznawcze.
4.Zadania policji w procesie karnym na podstawie KPK i Ustawy o policji.
5.Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez policję. Dokumentowanie czynności policyjnych.
6.Przeszukanie lokalu, kontrola osobista, zatrzymanie osoby.
7.Służba w policji.
8.Decyzja nr 98 KGP z dnia 1 kwietnia 2016 r. w sprawie uzyskiwania i przetwarzania przez Policję danych telekomunikacyjnych, pocztowych oraz internetowych.
9. Wytyczne nr 1 KGP z dnia 23 lipca 2015 r.
w sprawie wykonywania niektórych czynności dochodzeniowo-śledczych przez policjantów
10.Odpowiedzialność dyscyplinarna policjantów.
11,Zadania Policji w ramach współpracy transgranicznej. Funkcjonowanie Europolu.
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Zna elementarną terminologię używaną w bezpieczeństwie wewnętrznym, rozumie jej źródła oraz zastosowanie również w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych , posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla absolwenta bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie dziedzin uzupełniających , w tym filozofii, psychologii, socjologii, negocjacji, technik informatycznych.
K_W02 Zna pojęcia, struktury organów i instytucji z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zasad rozumowania prawniczego, logiki, organizacji i zarządzania.
K_W06 Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla dziedzin i dyscyplin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku studiów, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące.
K_W07 Zna podstawy nauk pomocniczych dla bezpieczeństwa wewnętrznego (np. kryminologii, kryminalistyki, penitencjarystyki, ergonomii, logistyki, bezpieczeństwa i higieny pracy) ,zna etykę zawodu pracowników organów bezpieczeństwa wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku przestrzegania zasad zachowania tajemnicy zawodowej.
K_W08 Objaśnia reguły zarządzania i administrowania organami administracji bezpieczeństwa.
K_W09 Zna budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach bezpieczeństwa.
Umiejętności:
K_U01 Posiada umiejętność ustalania stanu faktycznego, wykładni przepisów i subsumcji jak i wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U05 Rozwiązuje problemy (kazusy) wymagające zastosowania wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej.
K_U06 Posiada umiejętność spójnego, logicznego, merytorycznego dokonywania wypowiedzi w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U09 Posługuje się nabytą wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania strategii działań odnoszących się do problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego, generowanie rozwiązań konkretnych problemów, prognozowanie ich przebiegu, rozwiązania ,przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań.
K_U10 Posługuje się co najmniej jednym językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego.
K_U11 Potrafi uczyć się samodzielnie w sposób ukierunkowany.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu administracji bezpieczeństwa i nauk pokrewnych.
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K05 Przestrzega zasady bezpieczeństwa pracy własnej i innych oraz szanuje powierzony mu sprzęt, umie postępować w stanach zagrożenia.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin
Forma zaliczenia wykładu: test jednokrotnego wyboru
Forma zaliczenia zajęć praktycznych:
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, symulacje działań, wykład konwersatoryjny, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną
Ocena słowna (skrót) Ocena/wg ECTS
b. dobry (bdb) 5,0
A
dobry plus (db plus) 4,5
B
dobry (db) 4,0
C
dostateczny plus (dst plus) 3,5
D
dostateczny (dst) 3,0
E
Niedostateczny (ndst) 2,0
F
Ustalenie oceny zaliczeniowej z ćwiczeń na podstawie ocen cząstkowych otrzymywanych w trakcie trwania semestru.
Literatura
1.W. Kotowski Ustawa o Policji- Komentarz. Warszawa 2012.
2.M. Czuryk i inni, Prawo policyjne, Warszawa 2014.
3. K. Nitkowski. Rola Policji w polskim postępowaniu karnym. Poznań 2011
4. R. Potorski. Współpraca policyjna i sądowa w sprawach karnych w Unii Europejskiej Toruń 2011.
5. Kodeks postępowania karnego – komentarz C.H.Beck 2016 6. M. Karpiuk i inni, Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, WPiA UWM Olsztyn 2019. 7.Kamil Frąckowiak, standardy użycia broni palnej przez policjantów a ochrona życia ludzkiego, wyd. Szczytno 2010; 8.Arkadiusz Kowalczyk, Marcin Posiewka, Uprawnienia funkcjonariuszy policji w zakresie użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, Komenda Główna Policji (www.policja.gov.pl)
9.B.Hołyst. Policja na świecie. Warszawa 2012
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: