Podstawy prawa UE 9.6.Z-IV-PUE
1. Historia integracji europejskiej
2. Zasady ustrojowe UE
3. Aspekty prawne członkostwa w UE
4. Obywatelstwo UE
5. Finanse UE
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. Poznanie i zrozumienie celów i wartości, na których podstawie funkcjonuje UE, w tym zasad funkcjonowania poszczególnych instytucji unijnych oraz źródeł prawa, podstawowych praw obywatela UE, funkcjonowania budżetu unijnego oraz zasad i perspektyw procesu rozszerzania UE.
2. Umiejętność praktycznego wykorzystania możliwości, jakie dają przepisy prawa UE dotyczące prawidłowego określenia zakresu kompetencji sądów unijnych w określonych obszarach integracji unijnej, w tym także dochodzenia swoich praw jako obywatela UE.
3. Zdolność do nadążania za zmianami prawa. Zdolność do podejmowania działań w relacjach krajowych i międzynarodowych. Świadomość swojej wiedzy i umiejętności w obszarze prawa instytucjonalnego UE, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się.
Kryteria oceniania
Podstawowe kryteria oceniania oraz zaliczenia przedmiotu obejmują obecność na wykładzie, przygotowanie krótkich prezentacji na wybrane zagadnienia omawiane na wykładzie, kolokwium zaliczeniowe.
Literatura
1. Barcz J. (red.), Ustrój Unii Europejskiej tom. 2, Warszawa 2011.
2. Kuś A. (red.), Prawo Unii Europejskiej z uwzględnieniem Traktatu z Lizbony, Lublin 2010.
3. Maliszewska-Nienartowicz J., System instytucjonalny i prawny w UE, Toruń 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: