Prawo papierów wartościowych 9.8.Z[6]-S-PPW
W czasie wykładu przedstawione zostaną podstawowe zasady i pojęcia prawa papierów wartościowych, tak w zakresie regulacji prawa prywatnego, jak i publicznego. Omówione zostanie pojęcie papieru wartościowego, w tym zasada numerus clausus papierów wartościowych oraz koncepcja klauzul dokumentowych. Przedstawione zostaną normatywne typy papierów wartościowych. Następnie omówione zostaną regulacje ustaw z 29 lipca 2005 r.: o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz unijne unormowania dotyczące rynku kapitałowego, w tym funkcjonowania ESA.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
przyswojenie zasad i pojęć prawa papierów wartościowych, budowy, hierarchii i dekodowania norm właściwych dla tego prawa, nabycie wiedzy na temat instytucji i konstrukcji prawnych z zakresu prawa papierów wartościowych ,
Umiejętności:
nabycie umiejętności analizy, interpretacji i stosowania tekstów prawnych, orzecznictwa sądowego oraz organów administracji publicznej, literatury o charakterze dogmatycznym, z korzystania z baz danych; dostrzega związki pomiędzy zjawiskami prawnymi i innymi zjawiskami kulturowymi i społecznymi
Kompetencje społeczne (postawy):
zdolność do prowadzenia dyskursu prawniczego; zdolność do udzielania porad prawnych w nieskomplikowanych stanach faktycznych i prawnych z zakresu prawa papierów wartościowych; świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczanie kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia: zaliczenie z oceną - przygotowanie pisemnego referatu.
Kryteria oceny: powołanie właściwych regulacji prawnych, logiczność i spójność wywodu, umiejętność korzystania z dorobku orzecznictwa i piśmiennictwa.
Literatura
A. Literatura wymagana do ostatecznego zaliczenia zajęć (zdania egzaminu):
1. J.Mojak, Prawo papierów wartościowych. Zarys wykładu, Warszawa 2013,
A.Chłopecki, M.Dyl, Prawo rynku kapitałowego, Warszawa 2015
B. Literatura uzupełniająca
K.Zacharzewski, Prawo giełdowe, Warszawa 2012
W.Dębski, Rynek finansowy i jego mechanizmy. Podstawy teorii i praktyki, Warszawa 2003,
A.Chłopecki, Opcje i transakcje terminowe – zagadnienia prawne, Warszawa 2001,
A. Michór, Nowa europejska architektura nadzoru nad rynkiem bankowym, „Bezpieczny Bank” 2011, nr 1, s. 71 i n.,
W.Nawrot, Rynek kapitałowy i jego rozwój, Warszawa 2008,
M.Wierzbowski, L.Sobolewski, P.Wajda, Prawo rynku kapitałowego. Komentarz, Warszawa 2014.
T.Sójka (red.) Prawo rynku kapitałowego. Komentarz, Warszawa 2015
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: