Konstytucyjna i sądowa ochrona wolności i praw jednostek 9.AII.D2.1.KiSOWiPJ
Potrzeba uporządkowania systemu źródeł prawa, jako podstawa ochrony wolności i praw.
Istota wolności i praw a dopuszczalność ograniczenia wolności i praw w prawie polskim.
Krajowe organy kontroli wolności i praw (sądy i trybunały) i ich właściwości.
Procedury ochrony wolności i praw jednostki w ramach wymiaru sprawiedliwości (SN, sądy powszechne, sądy administracyjne i sądy wojskowe; instancyjność postępowania).
Dyscyplina
Kierunek studiów
Literatura uzupełniająca
W cyklu 2023/24-Z: Materiały przesłane przez prowadzącego zajęcia. | W cyklu 2024/25-Z: Materiały przesłane przez prowadzącego zajęcia. | Ogólnie: Wybrane artykułu naukowe, przede wszystkim z Przeglądu Konstytucyjnego,
Przeglądu Sejmowego, Państwa i Prawa, materiały przesłane przez prowadzącego zajęcia. |
Poziom studiów
Rodzaj przedmiotu
Semestr, w którym realizowany jest przedmiot
Tryb prowadzenia
W cyklu 2023/24-Z: Realizowany w terenie Realizowany w sali Mieszany: realizowany zdalnie i w sali | W cyklu 2024/25-Z: Mieszany: realizowany zdalnie i w sali Realizowany w sali Realizowany w terenie | Ogólnie: Mieszany: realizowany zdalnie i w sali Realizowany w sali Realizowany w terenie |
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25-Z: | W cyklu 2023/24-Z: | W cyklu 2022/23-Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W02 W pogłębionym stopniu zna charakter, miejsce i znaczenie nauk społecznych w systemie nauk oraz ich relacje do innych nauk.
K_W03 W pogłębionym stopniu zna cechy człowieka jako twórcy kultury i podmiotu konstytuującego struktury społeczne oraz zasady ich funkcjonowania.
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z pozycją prawną obywateli oraz pracowników administracji publicznej ich postaw i uwarunkowań funkcjonalnych.
K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ norm na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.
Umiejętności:
K_U01 Posiada umiejętność prawidłowego ustalania stanu faktycznego, dokonywania pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U04 Samodzielnie posługuje się orzecznictwem sądowym, literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych, stadiami praktycznego przypadku.
K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczących zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno- praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U11 Potrafi kreować sposoby i metody samodzielnego uczenia się.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczania kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
wykład tradycyjny, rozwiązywanie kazusów, analiza tekstów, dyskusje, wykład konwersatoryjny.
ćwiczenia - analiza tekstów z dyskusją / praca w grupach / analiza i rozwiązywanie kazusów / dyskusja / rozwiązywanie zadań / analiza orzecznictwa.
ZALICZENIE oraz EGZAMIN. Próg zaliczenia >50%, zaliczenie w formie pisemnej, dopuszczalna forma zdalna.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
B. Banaszak, Prawo konstytucyjne
L. Bosek, M. Wild, Kontrola konstytucyjności prawa
P. Uziębło, Systemy sądowej kontroli konstytucyjności prawa, materiał powielony, udostępniony studentom
S. Jarosz-Żukowska, Prawo do skargi konstytucyjnej – stan obecny i postulaty de lege ferenda,
Skarga konstytucyjna, red. J. Trzciński, Warszawa 2000
W. Mojski, Konstytucyjna ochrona wolności wypowiedzi w Polsce
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: