Administracja świadcząca 9.AII.Z2.2.AS
Podstawy prawne administracji świadczącej
Cele i zasady administracji świadczącej
Organy administracji świadczącej na szczeblu centralnym i terenowym
Rodzaje świadczeń przewidzianych w ramach tej administracji
Sposoby przyznawania i realizacji przewidzianych świadczeń
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W05 Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę o normach regulujących zagadnienia związane z pozycją prawną obywateli oraz pracowników administracji publicznej ich postaw i uwarunkowań funkcjonalnych.
K_W06 Zna w sposób pogłębiony wpływ norm na funkcjonowanie społeczeństwa, organów publicznych i instytucji , ich wzajemne relacje i współzależności.
K_W07 Ma pogłębioną znajomość zagadnień związanych z instytucjami i organami administracji publicznej oraz rozumie współzależności zachodzące między nimi, stosowane procedury, techniki, systemy operacyjne, ma poszerzoną wiedzę na temat projektowania ścieżki własnego rozwoju.
K_W08 W pogłębiony sposób objaśnia reguły zarządzania i administrowania.
K_W09 Zna szczegółową budowę i podstawy funkcjonowania aparatu administracyjnego w różnych obszarach.
Umiejętności:
K_U01 Posiada umiejętność prawidłowego ustalania stanu faktycznego, dokonywania pogłębionej wykładni przepisów i subsumcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania, wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy z zakresu administracji publicznej oraz powiązanych z nią dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U05 Rozwiązuje złożone problemy (kazusy) wymagające zastosowania poszerzonej wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej.
K_U06 Posiada umiejętność spójnych, logicznych, merytorycznych wypowiedzi w mowie i piśmie dotyczących zagadnień z dziedziny administracji publicznej z wykorzystaniem rozbudowanej wiedzy teoretyczno- praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U11 Potrafi kreować sposoby i metody samodzielnego uczenia się.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student ma świadomość swojej wiedzy i umiejętności, przekonanie o potrzebie ciągłego dokształcania się i rozwoju zawodowego, wyznaczania kierunków własnego rozwoju i kształcenia.
K_K02 Posiada zdolność do działania w zespole, współdziałania i kooperacji, zdolność do kierowania zespołami ludzkimi.
K_K03 Ma gotowość do podejmowania nowych wyzwań zawodowych, pogłębionego wykazywania aktywności, trudu, wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie administracji publicznej, wykazywania odpowiedzialności przed współpracownikami i innymi członkami społeczeństwa.
K_K06 Ma zdolność do nadążania za zmianami prawa, aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz kształtowania i pogłębiania kultury społeczno- prawnej podmiotów publicznych i osób trzecich.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: pytania otwarte pisemne
Metody dydaktyczne: wykład tradycyjny, analiza tekstów
Studenci dostają zestaw wszystkich pytań obejmujących całość materiału. Każde pytanie ma odrębną punktację, znaną studentom. Z tego zbioru sporządzone zostaną zestawy. Ocena dostateczna jest od połowy uzyskanych punktów. Ocena dobra będzie od 75 % uzyskanych punktów, a ocena bardzo dobra od 90%..
Literatura
Prawo administracyjne materialne. Red nauk. Z. Duniewska, B. Jaworska-Dębska, E. Olejniczak-Szałowska, M. Stahl. Warszawa 2022 r.
I. Sierpowska. Pomoc społeczna jako administracja świadcząca. Warszawa 2012,
II. S. Nitecki. Prawo do pomocy społecznej w polskim systemie prawnym. Warszawa 2008 r.
III. I. Sierpowska Prawo pomocy społecznej. Warszawa 2011 r.
IV. Meritu. Pomoc społeczna. Red nauk. I. Sierpowska Warszawa 2022 r.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: