Patologie społeczne i przestępczość nieletnich 9.BW.D3.5.PSiPN
Zapoznanie studentów z kompendium wiedzy nt. patologii społecznych, zachowań dewiacyjnych i przestępczości nieletnich
Przedstawienie i omówienie charakterystyki, etiologii, skutków psychospołecznych zachowań patologicznych wraz z ich konsekwencjami społeczno-prawnymi
Zapoznanie oraz interdyscyplinarne wyjaśnienie mechanizmów zachowań aspołecznych
• Wybrane teorie kryminologiczne
• Patologia społeczna (podstawowe terminy i pojęcia)
• Stereotypy, uprzedzenia
• Agresja, przemoc w rodzinie
• Zjawisko handlu ludźmi w Polsce i w świecie
• Niedostosowanie społeczne i przestępczość nieletnich
• Prostytucja, patologie seksualne
• Uzależnienia
• Wykluczenia społeczne
• Przestępstwa z nienawiści
• Kreowanie kozła ofiarnego
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Zna elementarną terminologię używaną w bezpieczeństwie wewnętrznym, rozumie jej źródła oraz zastosowanie również w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych , posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla absolwenta bezpieczeństwa wewnętrznego w zakresie dziedzin uzupełniających , w tym filozofii, psychologii, socjologii, negocjacji, technik informatycznych.
K_W03 Zna i rozumie zależności między dziedzinami, działami bezpieczeństwa wewnętrznego a innymi naukami na poziomie umożliwiającą interdyscyplinarną i multidyscyplinarną pracę ze specjalistami z innych dziedzin nauki jak i posiada wiedzę na temat szeroko postrzeganych zjawisk i zagadnień bezpieczeństwa wewnętrznego, jego prawnych, organizacyjnych i strukturalnych podstaw.
K_W04 Zna rodzaje więzi społecznych odpowiadające dziedzinom nauki i dyscyplinom naukowym, właściwym dla studiowanego kierunku studiów oraz zna rządzące nimi prawidłowości.
K_W05 Ma podstawową wiedzę o człowieku , w szczególności podmiocie konstytuującym struktury społeczne i zasady ich funkcjonowania, a także działającym w tych strukturach.
K_W06 Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych, właściwe dla dziedzin i dyscyplin nauki i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku studiów, pozwalające opisywać struktury i instytucje społeczne oraz procesy w nich i między nimi zachodzące.
K_W07 Zna podstawy nauk pomocniczych dla bezpieczeństwa wewnętrznego (np. kryminologii, kryminalistyki, penitencjarystyki, ergonomii, logistyki, bezpieczeństwa i higieny pracy) ,zna etykę zawodu pracowników organów bezpieczeństwa wewnętrznego ze szczególnym uwzględnieniem obowiązku przestrzegania zasad zachowania tajemnicy zawodowej.
Umiejętności:
K_U02 Samodzielne zdobywa, wykorzystuje i poszerza wiedzę z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz powiązanych z nim dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U03 Posiada umiejętność praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy w celu analizowania motywów, zachowań, działań, formułowaniu hipotez oraz zapobieganiu zjawiskom i zdarzeniom występującym w kontekście działalności podmiotów zaangażowanych w proces kreacji i funkcjonowania idei bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dziedzin pokrewnych.
K_U06 Posiada umiejętność spójnego, logicznego, merytorycznego dokonywania wypowiedzi w mowie i piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego z wykorzystaniem wiedzy teoretyczno-praktycznej również w powiązaniu i odniesieniu do innych dyscyplin nauki.
K_U07 Identyfikuje strategie argumentacyjne, posiada umiejętność prezentacji własnych też, poglądów, sugestii, wątpliwości.
K_U08 Posiada umiejętność oceny przydatności, wykorzystania metod, procedur, praktyk w kontekście realizacji zadań z szeroko postrzeganej dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego.
K_U09 Posługuje się nabytą wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania strategii działań odnoszących się do problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego, generowanie rozwiązań konkretnych problemów, prognozowanie ich przebiegu, rozwiązania ,przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu administracji bezpieczeństwa i nauk pokrewnych.
K_K02 Potrafi współpracować w grupie, pełniąc w niej różne role.
K_K03 Potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i nauk pokrewnych.
K_K04 Prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: zaliczenie z oceną
Forma zaliczenia zajęć praktycznych: ustna, praca semestralna
Metody dydaktyczne: wykład konwersatoryjny, dyskusje, wykład z prezentacją multimedialną
Warunkiem otrzymania pozytywnej oceny z konwersatorium jest obecność na zajęciach, przedstawienie i mówienie danego zagadnie w formie prezentacji multimedialnej danego zagadnienia
Literatura
I. Pospiszyl. Patologie społeczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021
K. Pierzchała, Cz. Cukiera, Człowiek a patologie społeczne, Wydawnictwo Adama Marszałek, Toruń 2021
T. Cielecki, A. Suchorska. Profilaktyka i resocjalizacja a przestępczość nieletnich w Polsce. Kolonia Limited 2013.
A. Witkowska-paleń, Przemoc w rodzinie. Pomoc, interwencja, wsparcie społeczne, Maternus Media, Tychy 2016
A. Wilkowska-Płóciennik, Postępowanie w sprawach nieletnich, Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2011
B. Tobiasz-Adamczyk, Przemoc wobec osób starszych, WUJ, Kraków2009
J. Błachut, A. Gaberle, K. Krajewski, Kryminologia, Arche, Gdańsk 2001
J. Siemionow, Niedostosowanie społeczne nieletnich: działania, zmiana, efektywność, Difin, Warszawa 2011
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: