Podstawy prawa podatkowego - Prawo w gospodarce 9.OB.D3.1.PwG.PPP
Nabycie przez studenta wiedzy z zakresu prawa podatkowego materialnego, w szczególności przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także o podatku od nieruchomości, podatku rolnym, podatku leśnym, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn, podatku akcyzowym, podatku od środków transportowych.
Zakres tematyczny:
1. Konstrukcja prawna podatku: przedmiot, podmiot, podstawa opodatkowania, stawki podatkowe, ulgi i zwyżki podatkowe, system podatkowy, zasady podatkowe.
2. Podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód ze źródeł podatkowych, koszty uzyskania przychodów, rozwiązania prorodzinne i ulgi. Sposób rozliczenia podatku z wykorzystaniem płatników.
3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Podatek tonażowy.
4. Podatek dochodowy od osób prawnych. Podatkowe grupy kapitałowe. Szczególne rozwiązania dla banków i ubezpieczycieli. Regulacje służące uniknięciu podwójnego opodatkowania międzynarodowego.
5. Podatki lokalne. Opodatkowanie majątku (podatek od nieruchomości, rolny i leśny), obrotu (podatek od czynności cywilnoprawnych) i nabycia majątku (podatek od spadków i darowizn). Podatek od środków transportowych. Opłaty lokalne.
6. Podatki pośrednie. Podatek od gier oraz podatek akcyzowy. Pojęcia, obowiązek podatkowy, szczególny nadzór nad wyrobami akcyzowymi.
7. Podatek od towarów i usług. Pojęcia, sposób opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego. Szczególne regulacje podatkowe.
8. Ordynacja podatkowa. Powstawanie i wygasanie zobowiązań podatkowych. Zasady odpowiedzialności podatkowej. Postępowanie podatkowe. Formy egzekucji i zabezpieczenia zobowiązań podatkowych.
Efekty kształcenia
Wiedza (W)
1. Ma podstawową wiedzę ogólną z zakresu dyscyplin naukowych (prawo, administracja, ekonomia) tworzących podstawy teoretyczne funkcjonowania otoczenia biznesowego (K_W02);
2. Potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę - formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji (K_W03);
3. Wykazuje znajomość prawa administracyjnego, cywilnego, karnego i konstytucyjnego w stopniu wymaganym do rozwiązywania problemów administracyjnych i prawnych (K_W05);
4. Zna podstawowe ekonomiczne i gospodarcze , prawne i inne uwarunkowania różnych rodzajów działań związanych z działaniem administracji publicznej, w tym podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego (K_W04).
Umiejętności (U)
1. Ustala stan faktyczny, dokonuje wykładni przepisów z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego (K_U01);
2. Bierze udział w debacie - przedstawia i ocenia różne opinie i stanowiska oraz potrafi dyskutować o nich (K_U02);
3. Potrafi planować i organizować pracę - indywidualną oraz w zespole (K_U03);
4. Potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie (K_U04);
5. Poprawnie stosuje terminologię prawniczą (K_U08);
6. Potrafi uczyć się samodzielnie w sposób ukierunkowany (K_U11).
Kompetencje społeczne (K)
1. Jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu prawa, administracji i nauk pokrewnych (K_K01);
2. Potrafi otwarcie wyrażać swoje opinie i przedstawiać priorytety służące realizacji zadań z zakresu prawa, administracji i nauk pokrewnych (K_K03);
3. Prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu (K_K04);
4. Myśli i działa w sposób przedsiębiorczy (K_K06).
Kryteria oceniania
Praca zaliczeniowa (kolokwium) na ocenę obejmująca tematykę omawianą na ćwiczeniach
Literatura
Wybrany przez studenta zbiór przepisów ustaw podatkowych.
Podatek dochodowy od osób prawnych 2011, red. Janusz Marciniuk, Warszawa 2016.
Podatek dochodowy od osób fizycznych 2013, red. Janusz Marciniuk, Warszawa 2016.
VAT. Komentarz 2016, Tomasz Michalik, Warszawa 2016.
Podatek dochodowy od osób prawnych, Stefan Babiarz, Lidia Błystak, Bogusław Dauter, Andrzej Gomułowicz, Ryszard Pęk, Krzysztof Winiarski, Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Wrocław 2013.
Prawo podatkowe, Ryszard Mastalski, Warszawa 2016.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: