Prawo Unii Europejskiej 9.PR.D5.6.PUE
Geneza integracji europejskiej, organizacja międzynarodowa a organizacja ponadnarodowa; powstanie i rozwój EWG i jej przekształcenie w UE, rola i charakter prawny Traktatu z Lizbony; wartości, cele i zasady prawa UE oraz ich implementacja i kontrola przestrzegania; obywatelstwo UE i ochrona praw podstawowych w UE;, charakter prawny i struktura UE oraz podział kompetencji między UE a państwa członkowskie, w tym zasady przyznania, subsydiarności, proporcjonalności i lojalnej współpracy oraz ich implementacja i kontrola przestrzegania; system instytucjonalny UE (instytucje główne i pomocnicze,) ; system źródeł pierwotnego i wtórnego prawa UE; tworzenie prawa UE; zasady stosowania prawa UE w tym zasady prymatu (pierwszeństwa) prawa UE i skutku bezpośredniego; reguły stosowania prawa UE , sądowa kontrola przestrzegania prawa UE; pytania prawne sądów państw członkowskich do Trybunału Sprawiedliwości UE;; przystąpienie Polski do UE i stosowanie prawa UE w świetle Konstytucji RP z 1997 r.
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W01 Student zna podstawowe pojęcia prawne, budowę, hierarchię i dekodowanie norm prawnych.
K_W05 Student zna różne rodzaje wykładni, posiada podstawową wiedzę, w stopniu koniecznym dla prawnika, w zakresie ekonomii, politologii, filozofii i socjologii.
K_W08 Student objaśnia reguły tworzenia i stosowania prawa.
K_W09 Student zna podstawy funkcjonowania państwa prawa w różnych obszarach.
K_W10 Student zna podstawy projektowania i przeprowadzania modyfikacji w zakresie tworzenia aktów prawnych wewnętrznych i zewnętrznych.
Umiejętności:
K_U01 Student posiada umiejętność prawidłowego ustalania stanu faktycznego, dokonywania pogłębionej wykładni przepisów i subsumpcji, jak i złożonego wyszukiwania, analizy, oceny, selekcji, interpretacji informacji, zasad, źródeł wiedzy pozyskanych w trakcie procesu kształcenia.
K_U02 Student posiada umiejętność rozbudowanego, samodzielnego zdobywania i wykorzystywania oraz pogłębiania wiedzy zakresu administracji publicznej oraz powiązanych z nią dziedzin w celu analizowania i interpretowania problemów i zjawisk poruszanych w trakcie toku studiów.
K_U08 Student stosuje przepisy prawa z uwzględnieniem politycznego, społecznego, ekonomicznego, historycznego, filozoficznego i psychologicznego kontekstu prawa.
Kompetencje społeczne:
K_K01 Student jest świadom konieczności stałego aktualizowania wiedzy, podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych z zakresu prawa i nauk pokrewnych.
K_K04 Student prawidłowo identyfikuje i rozwiązuje problemy związane z wykonywaniem zawodu.
Kryteria oceniania
Sposób zaliczenia: egzamin
Forma zaliczenia wykładu: pytania otwarte pisemne
Metody dydaktyczne: analiza tekstów, wykład konwersatoryjny, wykład z prezentacją multimedialną
Lista zagadnień problemowych omówiona na ostatnich zajęciach i udostępniona studentom
Egzamin pisemny – test odwołujący się do zagadnień problemowych
• Test
– 4 pytania zamknięte (punktacja 0-1) – max 4
– 4 pytania otwarte (punktacja 0-4) – max 16
• Punktacja pytań otwartych
– Zawartość merytoryczna: 0-2 punkty
– Subiektywna ocena zrozumienia tematyki i precyzji sformułowań: 0-2 punkty
• Ocena
– 11-12 pkt: dostateczny
– …..
– 19-20 pkt : bardzo dobry
Literatura
• Instytucje i prawo Unii Europejskiej, Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji, J.Barcz, M.Górka, i A. Wyrozumska, Warszawa: Wyd. Wolters Kluwer, 2020
•
• Prawo Unii Europejskiej. Casebook. Wybór orzecznictwa sądów wspólnotowych, J. Barcz, W.M. Góralski, I. Kolowca, Warszawa 2006
•
• Prawo europejskie, F.Emmert i M.Morawiecki, Wyd. PWN, Warszawa 1999 lub 2000 lub 2002
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: