Planowanie inwestycji budowlanych KZ-06-08-000017
Zajęcia z przedmiotu planowanie inwestycji budowlanych mają wykształcić u studentów umiejętności w zakresie planowania i realizacji procesu inwestycyjnego. Mają zapoznać studentów z prawem budowlanym i związanych z nim aktów prawnych. Wykształcenie umiejętności przygotowania dokumentacji niezbędnej do przygotowania i prowadzenia procesu inwestycyjnego (w szczególności w budownictwie mieszkaniowym).
Zajęcia wykładowe mają za zadanie zapoznanie studentów z: Strukturą i organizacją procesu inwestycyjnego. Informacjami zawartymi w księgach wieczystych, dokumentach ewidencji gruntów i budynków. Opracowaniami kartograficznymi oraz planami zagospodarowania przestrzennego. Czynnikami wpływającymi na projekt budynku (teren, klimat, ekonomika, prawo budowlane, program użytkowy, układ funkcjonalno-przestrzenny, mikroklimat). Elementami prawa budowlanego i innych ustaw i rozporządzeń dotyczących inwestycji budowlanych. Warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projektem budowlanym i jego doborem. Częściami składowymi projektu budowlanego. Projektem zagospodarowania działki budowlanej. Samodzielnymi funkcjami w procesie budowlanym. Czynnościami formalnoprawnymi przygotowania realizacji inwestycji. Realizacją inwestycji – zadaniami inwestora, nadzoru i wykonawców. Dziennikiem budowy i zasady jego prowadzenia. Odbiorem budynku i przekazanie do użytkowania.
Łącznie student musi przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów ok. 75 godzin.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Efektem kształcenia dla przedmiotu jest:
Wiedza - Nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie planowania i realizacji procesu inwestycyjnego. Znajomość prawa budowlanego i związanych z nim aktów prawnych.
Umiejętności - Umiejętność odnajdywania ustaw, rozporządzeń i norm związanych z realizacją procesu inwestycyjnego. Umiejętność posługiwania się aktami prawnymi i normami. Umiejętność przygotowania dokumentacji niezbędnej do przygotowania i prowadzenia procesu inwestycyjnego (w szczególności w budownictwie mieszkaniowym). Umiejętność wyboru osób uprawnionych do pełnienia samodzielnych funkcji w procesie inwestycyjnym. Umiejętność oceny i wyboru projektu budowlanego dla różnych warunków w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym.
Kompetencje społeczne - Współpraca w grupie, kierowanie zespołem, organizowanie pracy, samodzielne myślenie i podejmowanie decyzji.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia przedmiotu - samodzielne wykonanie pracy semestralnej – przygotowanie prezentacji dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę.
Podstawowe kryteria oceny to - przygotowanie prezentacji dokumentacji procesu inwestycyjnego. Ocena postawy studenta na zajęciach.
Literatura
Bortniczuk W.: Podstawy organizacji i planowania w budownictwie, Skrypt PŁ, Łódź 1993,
Korzeniowski W., Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowanie, Wyd. POLCEN, Warszawa 2009,
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U.75, poz. 690 z późn. zm.),
Ustawa Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.),
Budownictwo ogólne. T.3. Elementy budynków, podstawy projektowania. Wyd. Arkady, 2009,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: