"Legendy" i "mity" Krymu - wybrane aspekty komunikacji w środowisku wielokulturowym KZ-H-01-07-000002
Obecnie Krym jest jednym z bardziej problematycznych terenów na mapie świata. Wynika to z jego historii, położenia geopolitycznego, wieloetniczności, wielokulturowości, wielowyznaniowości, wielojęzyczności. Wymienione czynniki wpływaja nie tylko na komunikację na półwyspie krymskim między jego mieszkańcami, ale i na komunikację z przedstawicielami innych terytoriów świata.
Celem kursu jest przedstawienie problemów komunikacji w społeczeństwach wielokulturowych oraz wskazania możliwości ich rozwiązywania.
Podczas wykładów zostaną wprowadzone podstawowe pojęcia komunikacji interkulturowej, związane z wyżej wymienionymi zjawiskami; omówione zostaną procesy komunikacji interkulturowej.
Literatura uzupełniająca
Nakład pracy studenta
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po przeprowadzeniu kursu student:
w zakresie wiedzy:
– rozpoznaje główne problemy komunikacji interkulturowej,
– rozumie wagę procesu poznawania innych kultur w kontekście komunikowania się z innymi i zasady komunikacji refleksyjnej.
w zakresie umiejętności:
– potrafi dokonywać analizy procesów komunikowania się z innymi w kontekście kształtowania się tożsamości jednostki.
Kryteria oceniania
aktywność – 80%, prezentacja materiaw na jeden z wybranych przez studenta tematów –20%.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Siewierski J., 2010, Idea wielokulturowości, Warszawa.
2. Катунина Е.В., Катунин Ю.А., 2001, Этнический состав населения Крыма в средине 20-х годов ХХ века, [В:] Культура народов Причерноморья, nr 26, c.274-280.
3. Непомнящий А.А., 2001, История и этнография народов Крыма: Библиография и архивы, конец XVIII – начало ХХ века, Симферополь.
4. Яблоновська Н.В., 2006, Етнічна преса Криму: історія та сучасність, Сімферополь.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: