Wybrane aspekty bezpieczeństwa i higieny pracy w placówkach edukacyjnych KZ-Z-S-02-02-000011
W ramach kursu ogólnouczelnianego studenci zostaną zapoznani z: regulacjami prawnymi oraz podstawowymi zasadami BHP ze szczególnym uwzględnieniem placówek edukacyjnych, w tym ergonomii i nadzoru nad warunkami pracy w szkole; identyfikacją zagrożeń w środowisku szkolnym i oceną ryzyka zawodowego na stanowisku nauczyciela; kształtowaniem bezpiecznych warunków pracy dla nauczycieli i uczniów oraz podstawami zarządzaniem bezpieczeństwem w szkole; wypadkami przy pracy (nauczyciel/uczeń) i postępowaniem powypadkowym; organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem BHP; obciążeniami psychospołecznymi i innymi czynnikami niebezpiecznymi, występującymi w środowisku szkolnym.
Literatura uzupełniająca
Efekty kształcenia
Wiedza:
Student zna podstawowe teorie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w placówkach edukacyjnych. K_W09 (P6S_WG)
Student ma elementarną wiedzę o bezpieczeństwie i higienie pracy w instytucjach edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych. K_W17 (P6S_WG, P6S_WK)
Umiejętności:
Student potrafi wykorzystywać podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki pracy oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania problemów edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych, związanych z wybranymi aspektami bezpieczeństwa i higieny pracy K_U02 (P6S_UW)
Kompetencje społeczne:
Student ma przekonanie o wadze zachowywania się w sposób rozważny, dojrzały i zaangażowany w proces zarządzania bezpieczeństwem i higieny pracy w placówkach edukacyjnych. K_K04 (P6S_KR)
Kryteria oceniania
Zaliczenie kursu ogólnouczelnianego na podstawie obecności i aktywności podczas zajęć lub napisania pracy pisemnej/przygotowania prezentacji multimedialnej dotyczącej analizy wybranego aspektu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w placówkach edukacyjnych.
Literatura
Celuch M., BHP w szkole. Bezpieczeństwo od momentu wejścia na teren szkoły, Wydawnictwo WiP, Warszawa 2012.
Ejdys J. (red.), Kształtowanie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, Białystok 2010.
Rudzińska Z., BHP w szkole Obowiązki odpowiedzialność dokumentacja, Warszawa 2016.
Rączkowski B., BHP w praktyce, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr, Gdańsk 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: