Archiwa Polski i Europy SUM-APiE
Zajęcia stanowią element zapoznawania studentów z archiwami i bibliotekami w Polsce i krajach europejskich. W ich trakcie zostanie przedstawiona organizacja władz archiwalnych i podstawowe przepisy prawne regulujące funkcjonowanie archiwów, organizacja sieci archiwalnej, zasoby wybranych archiwów w Polsce i krajach europejskich..Zapoznanie studentów z polskim prawem archiwalnym (ustawa z 1983 r.) i jego skonfrontowanie z przepisami archiwalnymi w innych krajach europejskich
Literatura uzupełniająca
Rodzaj przedmiotu
monograficzne
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Wiedza
Ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu nauk historycznych oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej oraz kierunkach ich rozwoju (K_W01 P6S_WG)
Posiada podstawową wiedzę dotyczącą sposobu gromadzenia, opracowywania, przechowywania i udostępniania najnowszych możliwości popularyzacji różnych źródeł historycznych i wytworów kultury (w tym uporządkowaną wiedzę z zakresu zasad opracowania dokumentacji archiwalnej, muzealnej i konserwatorskiej). K_W13 P6S_WK
Umiejętności
Potrafi wyszukiwać, analizować, selekcjonować, oceniać oraz użytkować informacje i dane z wykorzystaniem różnych źródeł i metod (K_U01 P6S_UW)
Posiada podstawowe umiejętności w zakresie poprawnego komentowania, opatrywania Posiada elementarne umiejętności badawcze w zakresie nauk historycznych. (K_U05 P6S_UW)
Umie korzystać z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi opracowywać dane dotyczące historii i związanych z nią dyscyplin nauki, stosując m. in. metody statystyczne oraz tworząc bazy danych. (K_U06 P6S_UO)
Kompetencje społeczne (postawy)
Jest świadomy znaczenia nauk humanistycznych, a szczególnie historii dla utrzymania i rozwoju więzi społecznych na różnych poziomach. (K_K04 P6S_KK)
Respektuje różnice poglądów historiograficznych w różnych okresach czasu i kontekstach. (K_K05 P6S_KK)
Docenia i szanuje tradycję i dziedzictwo kulturowe ludzkości i ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego Europy, Polski i swojego regionu. (K_K07 P6S_KO)
Kryteria oceniania
Udział w zajęciach, przygotowanie prezentacji lub referatu o wybranych archiwóm zagranicznym
Praktyki zawodowe
Brak,. przewidziane zajęcia praktyczne w Archiwum Państwowym w Opolu
Literatura
H. Robótka, B. Ryszewski, A. Tomczak, Archiwistyka, Warszawa 1989
H. Robótka, Opracowanie i opis archiwaliów. Podręcznik akademicki, Toruń 2010
A. Krochmal, Polskie instytucje za granicą: przewodnik po zbiorach archiwalnych, Warszawa 2004.
Archiwa w Polsce. Informator adresowy, wyd. NDAP
Strony internetowe,
www.rusarchives.ru;
www.archives.gov.ua;
https://archives.gov.by
http://www.oesta.gv.at;
http://www.archives.cz
www.nationalarchives.gov.uk;
http://www.bundesarchiv.de
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: