Uniwersytet Opolski - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Fizyka > Fizyka medyczna, studia drugiego stopnia

Fizyka medyczna, studia drugiego stopnia (3-KRK-FIZFMD-D15)

II stopnia
stacjonarne, 1,5 roku
Język: polski

Fizyka należy do czterech najstarszych kierunków na naszej Uczelni. Większość nauczycieli fizyki na Opolszczyźnie, ale też sporo na Górnym i Dolnym Śląsku, to nasi wychowankowie. Bardzo wielu absolwentów wypromowanych w ostatnich latach pracuje w firmach informatycznych i pracowniach medycznych. Kierunek ma akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Otrzymaliśmy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk fizycznych w zakresie fizyki. Profesorowie stanowią 1/3 stanu kadry naukowej Instytutu Fizyki. Prowadzimy badania w zakresie fizyki fazy skondensowanej, fizyki plazmy, fizyki teoretycznej i biofizyki.

Mamy dobrze wyposażone pracownie studenckie i badawcze oraz obserwatorium astronomiczne. Pracownie komputerowe są dostępne dla studentów, można liczyć na pomoc i konsultacje kompetentnych specjalistów – informatyków.

Współpracujemy z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą. Corocznie kilku studentów wyjeżdża do Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej pod Moskwą. Zawsze w szeregach naszych studentów mamy stypendystów Ministra i laureatów nagród JM Rektora. Studenci mogą liczyć na życzliwą opiekę i pomoc w studiowaniu ze strony pracowników. Prężnie działa Koło Naukowe Fizyków.

W czasie studiów pamiętamy o zastosowaniach fizyki w praktyce.

Czego uczy się na fizyce medycznej?

Gwałtowny rozwój aparatury stosowanej w medycynie wiąże się z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć fizyki i zastosowaniem komputerów. Doświadczenia zagraniczne i polskie wykazały, że do pełnego wykorzystania aparatury niezbędna jest znajomość fizyki współczesnej w połączeniu z umiejętnością obsługi aparatury i programowania komputerowego. W zespołach opracowujących nową aparaturę medyczną, czy tylko ją stosujących, powinien znajdować się fizyk.

Kształcenie studentów tej specjalności jest prowadzone przy ścisłej współpracy z Opolskim Centrum Onkologii. Kształcenie jest ukierunkowane na wykorzystanie promieniowania jonizującego i niejonizującego w diagnostyce i terapii medycznej oraz zastosowanie informatyki w medycynie.

Ważniejsze przedmioty specjalistyczne objęte programem studiów to:

  • bazy danych w medycynie,
  • planowanie leczenia w teleradioterapii,
  • dozymetria promieniowania jonizującego,
  • biofizyka zmysłów,
  • biofizyka komórki zwierzęcej i roślinnej.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent będzie posiadał poszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę ogólną z zakresu nauk fizycznych oraz fizyki medycznej.


Przygotowanie do pracy:

  • przy obsłudze skomplikowanej aparatury medycznej;
  • w szpitalach i klinikach wykorzystujących diagnostykę obrazową, diagnostykę i terapię laserową oraz radio- i nukleoterapię;
  • w instytucjach naukowych, stacjach SANEPID oraz jednostkach naukowo-badawczych i usługowych;
  • w firmach wprowadzających na nasz rynek nowoczesną aparaturę medyczną,
  • w firmach zajmujących się projektowaniem i konserwacją aparatury medycznej.

 

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium z fizyki

Dalsze studia:

możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia trzeciego stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Przygotowanie do pracy: - przy obsłudze skomplikowanej aparatury medycznej; - w szpitalach i klinikach wykorzystujących diagnostykę obrazową, diagnostykę i terapię laserową oraz radio- i nukleoterapię; - w instytucjach naukowych, stacjach SANEPID oraz jednostkach naukowo-badawczych i usługowych; - w firmach wprowadzających na nasz rynek nowoczesną aparaturę medyczną, - w firmach zajmujących się projektowaniem i konserwacją aparatury medycznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://rekrutacja.uni.opole.pl